Gabriel Milito

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
{{{emri i futbollistit}}}
Të dhëna personale
Datëlindja {{{datëlindja}}}
Vendlindja {{{qyteti i lindjes}}}, {{{shteti}}}


Gabriel Alejandro Milito, më shumë i njohur si Gaby Milito është një futbollist argjentinas që luan për FC Barcelonën.

Lindi në Bernal, Quilmes (Provincë e Buenos Aires).

Është vëllau i vogël i Diego Militos, lojtar i Real Zaragozes. Luan mbrojtes dhe ekipi i tij i parë ishte Club Atlético Independiente, ku ishte një idol i vërtet nga tifozët e këtij ekipi.

2003 u transferua për Real Zaragozen, pasiqe në Real Madrid nuk kishte mundur ta kryente kontrollimin mjeksor.

Në ekipin e Zaragozës luan katër sezona fantastik në nivelin më të lartë.

2007 transferohet për në FC Barcelona për 20,5 milion dollar për katër sezona dhe me një klauzolë 90 milion euro.

Ka një këmbe te majit potente, vision te mirë të lojës, pasime të gjata dhe shkon mirë me kok.

Debutoi me ekipin kuqekaltër më 15 gusht kundër Bayern Munhenit. Hyri në pijes të dytë në vend të Lilian Thuramit.