Gabriel Milito

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Gabriel Milito
Gabriel Milito.jpg
Milito duke luajtur me Argjentinase në vitin 2011
Të dhënat personale
Emri i plotë Gabriel Alejandro Milito [1]
Data e lindjes 7 Shtator 1980 (34 vjeçar)
Vendi i lindjes Bernal, Argjentinë
Gjatësia 1,79 m (5 ft 10+12 in)
Pozita ne fushë Qëndër-mbrojtës
Kariera në rini
Independiente
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1997–2003 Independiente 123 (3)
2003–2007 Zaragoza 137 (5)
2007–2011 Barcelona 48 (1)
2011–2012 Independiente 31 (0)
Gjithsej 339 (9)
Ekipi kombëtar
1997 Argjentina U–17 4 (0)
1999 Argjentina U–20 2 (0)
2000–2011 Argjentina 42 (1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Gabriel Alejandro Milito (lindur më 7 Shtator 1980) është një ish futbollistë argjentinas i cili ka luajtur si qëndër mbrojtës.

Ai e shpenzoi shumicën e karrierës profesioniste në Spanjë, duke përfaqsuar klubet e La Ligas Zaragoza dhe Barcelona. Gjatë shtatë sezoneve, Milito luajti 187 ndeshje në La Liga dhe shënoi gjashtë gola.

Milito ka përfaqsuar kombëtaren argjentinase në tre turnamente të mëdha, përfshirë Kupën e Botës 2006.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Karriera e herëshme / Zaragoza[redakto | redakto tekstin burimor]

Lindur në Bernal, QuilmesProvincën e Buenos Aires, Milito filloi karrierën e tij profesionist me klubin e divizionit të parë Club Atlético Independiente në vitin 1997, ku ai u përball me vëllain e tij Diego, i cili luante me rivalët e klubit Racing Club de Avellaneda.

Në Korrik 2003, Milito ishte gati për tu transferuar te Real Madrid [2], por klubi spanjoll refuzoi lojtarin sepse, sipas klubit, ai dështoi në vizitat mjeksore sepse nuk ishte rikuperuar ende nga dëmtimi në gju [3]. Drejtori sportiv i klubit Jorge Valdano bëri një lëvizje politike, i cili e donte lojtarin në skuadër – ai vendosi që Milito të qëndronte në Spanjë dhe të firmoste me Real Zaragoza [4].

Në katër sezone me klubin Aragonez, Milito ishte automatikisht zgjedhja e parë në formacion (kurrë nuk luajti më pak se 33 ndeshje në La Liga gjatë një sezoni), dhe u bashkua me vëllain Diego në vitin 2006. Më 10 Korrik 2007, Zaragoza arriti një marrëveshje me Barcelonën për transferimin e Militos për 18.5 milion (13.9 milion £) dhe, në javën tjetër, ai kaloi me sukses testet mjeksore dhe firmosi një kontratë katër vjeçare me pagë 4 milion € (2.7 milion £) për vit [5]. Atij i'u dhurua fanella me numrin 3 që më parë e kishte mbajtur mesfushori Thiago Motta.

Barcelona[redakto | redakto tekstin burimor]

Milito luajti ndeshjen e tij të parë zyrtare me klubin më 2 Shtator 2007 në një ndeshje kundër Athletic Bilbao [6]. Ai shënoi golin e parë zyrtar me klubin më 24 Nëntor, në një ndeshje në ligë kundër Recreativo de Huelva [7].

Më 5 Maj 2008, u lajmërua se Milito kishte një dëmtim në ligamentet e gjurit të tij të djathtë [8], gjë që e mbajti jashtë deri në fundit të sezonit 2008–09, ku klubi fitoi tripletën.

Pasi u rikuperua për gati dy vite (602 ditë), Milito më në fund u rikthye në fushe ku ai luajti një ndeshje miqësore kundër Kazma Sporting ClubKuvajt [9]. Më 5 Janar 2010, ai luajti ndeshjen e tij të zyrtare që pas dëmtimit, duke luajtur në raundin e parëCopa del Reytatij sezoni, në humbjen 2–1 në shtëpi kundër Sevillës; pesë ditë më vonë, ai luajti edhe në ligë, duke zëvëndësuar kapitenin Carles Puyol në shtatë minutat e fundit të fitores 5–0 kundër Tenerifes.

Më 11 Nëntor 2010, Milito kontriboi me një gol në fitoren 5–1 në shtëpi kundër AD Ceuta në Copa del Rey (7–1 rezultati i përgjithshëm), por më vonë u largua nga ndeshja për shkak dëmtimi [10]. Më 30 Prill 2011, ai luajti si titullar në një ndeshje të ligës jashtë fushe kundër Real Sociedad, ai shënoi një gol por që u anullua në mënyrë të gabuar, me vendasit që fituan me rezultatin 2–1 [11]. Si rezultat i veprimeve të tij sulmuese, ai krisi muskulin, që që e detyroi të qëndronte jashtë për pjesën tjetë të sezonit [12]. Ai kontriboi me dhjetë paraqitje me klubin që fitoi ligën.

Rikthimi te Independiente / Tërheqja[redakto | redakto tekstin burimor]

Herët në Gusht 2011, 30 vjeçari Milito u lirua nga viti i fundit i kontratës së tij te Barcelona [13], dhe shpejt firmosi me ish skuadrën e tij Independiente. Më 12 Qershor 2012, ai lajmëroi tërheqjen e tij nga futbolli për shkak të lodhjes mendore dhe fizike [14].

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Me kombëtaren argjentinase, Milito morri pjesë në Kupën e Konfederatave 2005 dhe gjithashtu ishte pjesë e skuadrës që u kualifikua në Kupën e Botës 2006. Në Kupën e Botës, ai luajti vetëm në një ndeshje, në barazimin 0–0 kundër Hollandës në raundin e parë.

Më 20 Gusht 2010, trajneri i kombëtares Sergio Batista e ri-thirri Militon për një ndeshje miqësore kundër Spanjës, ndeshja e parë e lojtarit pas më shumë tre vitesh.

Golat me kombëtaren[redakto | redakto tekstin burimor]

Golat ndërkombëtarë
Nr. Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1 16 Tetor 2007 Estadio José Pachencho Romero, Maracaibo, Venezuelë Flamuri Venezuela 0–1 0–2 Kualifikueset e Kupës së Botës 2010

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Klubet[redakto | redakto tekstin burimor]

[15]

Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinenti Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Independiente 1997–98 2 0 2 0
1998–99 25 0 2 0 27 0
1999–2000 34 2 8 0 42 2
2000–01 25 1 5 0 30 1
2001–02 3 0 3 0
2002–03 34 0 34 0
Total 123 3 123 3
Zaragoza 2003–04 35 0 0 0 0 0 35 0
2004–05 33 3 0 0 10 0 43 3
2005–06 34 1 0 0 0 0 34 1
2006–07 35 1 4 0 0 0 39 1
Total 137 5 4 0 10 0 151 5
Barcelona 2007–08 27 1 6 0 9 0 42 1
2008–09 0 0 0 0 0 0 0 0
2009–10 11 0 1 0 5 0 17 0
2010–11 10 0 4 1 2 0 16 1
Total 48 1 11 1 16 0 75 2
Independiente 2011–12 19 0 1 0 2 0 22 0
Karriera në total 308 9 15 1 26 0 349 10

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Kombëtarja argjentinase
Viti Ndeshje Gola
2000 1 0
2001 0 0
2002 0 0
2003 4 0
2004 3 0
2005 6 0
2006 5 0
2007 14 1
2008 0 0
2009 0 0
2010 2 0
2011 7 0
Total 42 1

Trofe[redakto | redakto tekstin burimor]

Milito duke përshëndetur tifozët gjatë paradës së fitores të ligës në sezonin 2010–11
Independiente
Zaragoza
Barcelona

Jeta personale[redakto | redakto tekstin burimor]

Vëllai më vjetër i Militos, Milito, është gjithashtu një futbollistë. Një sulmues, i cili ka pasur një karrierë me suksese gjatë kohës që luante për klubin italian Inter. Ata sëbashku kanë përfaqsuar Real Zaragozën dhe kombëtaren [16][17].

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ FIFA Club World Cup UAE 2009 presented by Toyota: List of players (PDF). FIFA. 1 Dhjetor 2009. p. 1. Retrieved 28 Mars 2014. 
 2. ^ Milito makes for Madrid. UEFA.com (8 Korrik 2003). Vizituar në 8 Korrik 2003.
 3. ^ Madrid cancel Milito signing. UEFA.com (22 Korrik 2003). Vizituar në 22 Korrik 2003.
 4. ^ Milito taken on by Zaragoza. UEFA.com (24 Korrik 2003). Vizituar në 24 Korrik 2003.
 5. ^ Milito honoured to sign for Barça. UEFA.com (19 Korrik 2007). Vizituar në 19 Korrik 2007.
 6. ^ Barcelona 3–1 Athletic Bilbao. ESPN Soccernet (2 Shtator 2007). Vizituar në 2 Shtator 2007.
 7. ^ Barcelona 3–0 Recreativo Huelva. ESPN Soccernet (24 Nëntor 2007). Vizituar në 24 Nëntor 2007.
 8. ^ Barcelona's Milito faces lengthy lay-off. UEFA.com (5 Maj 2008). Vizituar në 5 Maj 2008.
 9. ^ Barcelona's Gabriel Milito returns to action...602 days later. Goal.com (22 Dhjetor 2009). Vizituar në 22 Dhjetor 2009.
 10. ^ Barcelona 5–1 Ceuta. ESPN Soccernet (11 Nëntor 2010). Vizituar në 11 Nëntor 2010.
 11. ^ Sociedad surprise Barca with defeat. ESPN Soccernet (30 Prill 2011). Vizituar në 30 Prill 2011.
 12. ^ Milito, Montoya out for six weeks. FIFA.com (1 Maj 2011). Vizituar në 1 Maj 2011.
 13. ^ Milito allowed to leave. Website zyrtar i Barcelonës (4 Gusht 2011). Vizituar në 4 Gusht 2011.
 14. ^ Gaby Milito anunció su retiro del fútbol: "Estoy agotado física y mentalmente" (Gaby Milito announced retirement: "I'm worn out physically and mentally"). Play Futbol (12 Qershor 2012). Vizituar në 12 Qershor 2012.
 15. ^ G. Milito. Soccerway. Vizituar në 7 Korrik 2014.
 16. ^ El hermano de Milito tampoco será del Madrid (Spanjisht). Merca Fútbol (25 Nëntor 2004). Vizituar në 10 Janar 2014.
 17. ^ Diego Milito: "Le agradezco a Pep todo lo que ha hecho por mi hermano" (Spanjisht). Diario AS (18 Nëntor 2009). Vizituar në 10 Janar 2014.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]