Gloppen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Gloppen (kthjellim).
Gloppen
—  komunë  
stema_figura
Pamje nga Gloppen
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Sandane
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Anders Ryssdal (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:61°44′00″ Veri 6°10′00″ Lindje 61.733333° Veri 6.166667° Lindje61°44′00″ Veri 6°10′00″ Lindje 61.733333° Veri 6.166667° Lindje
Sipërfaqja 1.028 km2
Popullsia 5.741 banorë 2004
Dendësia 5,58 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Gloppar
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0911
Vendndodhja
Sandane (Norvegjia)
Sandane
Gloppen – harta_foto
www.gloppen.kommune.no

Gloppen është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1028 km² dhe popullsi 5741 banorë[1].

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Gloppen – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]