Grigor Kamona, Princi i Shqipërisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Grigor Kamona (greqisht:Γρηγόριος Καμωνάς, serbisht:Grgur Kamonas [1]) ishte një archon (lord, princ) greko[2] - shqiptar[3] i Krujës[1][4] dhe Elbasanit[1], mes viteve 1216 dhe 1253. Ai u martua me princeshën serbe Komnena Nemanjić [3], e bija e mbretit Stefan Nemanjić, dhe e veja e Princit të Arbërit Dhimitër Progoni, duke trashëguar sundimin dhe siguruar mbretërinë përmes një aleancë ortodokse [3]. Ai thuhet se kishte titullin sebastos .

Ai kishte një vajzë së bashku me Komnena, e cila u martua me Golemin e Krujës, pasues tij [4].

Burimi[redakto | redakto tekstin burimor]

[1]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Parardhësi 
Dhimitër Progoni
si Princ i Arbërit
 Lord i Krujës dhe Elbasanit 
1216–1253
Pasardhësi 
Golemi


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë, por nuk u gjet etiketa <references/>