Groningen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Groningen (kthjellim).
Groningen
Groningen
—  komuna  
stema_figura Flag Groningen city.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Groningen – stema Groningen
Kryeqëndra Groningen
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:53°13′00.01″ Veri 6°34′00.12″ Lindje 53.21667, 6.566753°13′00.01″ Veri 6°34′00.12″ Lindje 53.21667, 6.5667
Sipërfaqja 83,69 km2
Popullsia 192.750 banorë 1/2/2012
Dendësia 2.303,14 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 050
Kodi Postar 9700-9747
Kodi statistikor 0014
Groningen (Hollandë)
Groningen
Groningen – harta_foto
gemeente.groningen.nl

Groningen është një qytet dhe komunë në provincën GroningenHolandë me sipërfaqe 83.69 km² dhe popullsi 192750 banorë[1]. Groningen është kryeqendra e bashkisë.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]