Hopârta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Hopârta
Komunë
Vendndodhja
Hopârta (Rumania)
Hopârta
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Stema Qarku Alba
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 61,48 [1] km2
Nr. fshatrave 5
Fshatrat Hopârta, Silivaş, Şpălnaca, Turdaş, Vama Seacă
Koordinatat 46° 19′ 0″ Veri

23° 52′ 0″ Lindje

Demografia
Popullsia 1.237 [2] banorë

Hopârta është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 1.237 banorësh dhe sipërfaqe 61,48 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 5 fshatrave: Hopârta, Silivaş, Şpălnaca, Turdaş, Vama Seacă.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)