Igneşti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Igneşti
Komunë
Vendndodhja
Igneşti (Rumania)
Igneşti
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Qarku Arad
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 51,92 [1] km2
Nr. fshatrave 4
Fshatrat Igneşti, Minead, Nădălbeşti, Susani
Demografia
Popullsia 775 [2] banorë

Igneşti është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 775 banorësh dhe sipërfaqe 51,92 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 4 fshatrave: Igneşti, Minead, Nădălbeşti, Susani.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1553.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)