Ishulli Shën Elena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
pozita gjeografike

Ishulli Shën Elena (Saint Helena) është ishull i cili shtrihet në gjysmën jugore të oqeanit Atlantik, 1930 km larg bregdetit të Afrikës Jugperëndimore. Është ishull vullkanik, i cili ka një sipërfaqe prej 122 km2, ku jetojnë rreth 5.200 banorë. Ka rëndësi strategjike detare. Kryeqendra administrative është Xhemstaun ( 2000 banorë). Shën Elena ka rreth 32% popullsi urbane. Njihet në histori si vend i konfinimit të Napoleon Bonapartës, ku e ka edhe varrin ( tani shtëpia e tij është muze). Shën Elena është si ishull strategjik i Britanisë së Madhe. Nën administrimin të Shën Elenës janë edhe ishujt Asensipn (1100 km në veriperëndim) me sipërfaqe prej 88 km2 dhe Tristan na Kunja (104 km2) me disa ishuj të vegjël, afër tij: Diego Alvares (93 km2), Inçestibile, etj.