James Woods

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Xhejms Vud është ndër aktorët më të shquar amerikanë i cili është nominuar disa herë për çmimet oskar, Globus dhe Emi. Ai ka mbetur madhështor sidomos me rolin e tij të paharruar nga filmi i regjisorit Serrxho Leone ’’Na ishte njëherë në Amerikë’’ me të cilin arriti sukses kolosal, me aktorët Robert De Niro dhe Viliam Forsajt. Janë të paharruar edhe filmat : ’’Shpirtrat nga Misisipi’’, ’’Salvadori’’, ’’Videodrama’’ ose ’’Herkulesi’’.

James woods 1995 emmy awards.jpg

Kariera e tij fillon me rolet e vrasësve sadistë për të arritur në kreacione të tjera të fuqishme në të cilat e kemi shikuar me dhjetra here. Emri I tij u bë shumë shpejt një sinonim i një Bogarti të ri me të cilin e krahasonin kohëpaskohe. Cinik si Hemfri Bogarti por madhështor në aktrim, Xhems Vud hypte shkallëve më të larta të kinematografisë amerikane, duke arritur suksese të vazhdueshme dhe të njëpasnjëshme. Secili film i tij ishte më i mirë se tjetri.

Ishte nominuar dy herë për çmimin oskar për filmat ’’Salvador" (1987) dhe ’’Shpirtrat nga Misisipi" (1996). Ai gjithashtu e siguroi edhe çmimin e kritikëve për zërin e tij në filmin e Volt Diznit ’’Herkulesi’’, por kush mund ta harrojë rolin e Maksit nga filmi ’’Na ishte njëherë në Amerikë" (1984). Aktroi edhe në filmat ’’Kazino’’ të regjisorit Martin Skorces dhe ‘’Niksoni’’ i Oliver Stounit.

Në vitin 1989 shkëlqen me rolin e Xhokerit nga filmi ’’Bet Men’’. Kventin Tarantino kishte dëshiruar ta angazhonte në filmin ’’Qentë reservë’’ por ai rol iu dha Viliam Dafos.

Në vitin 2006 (bashkë me aktorin e ri Cuba Gunding jr.) Vud aktroi në trilerin politik ‘’Fundi i lojës’’ në të cilin doli me sukses si çdo herë.

Në jetën e tij private ishte i lidhur me aktoret : Dana Delany, Sin Jang, Terri Hitçer, Hither Graham, Nikolet Sheridan dhe Loren Holli të cilat janë të njohura në Holivud.

Përveç në filmat e lartpërmendur Xhejms Vud luajti edhe në realizimet : Koxhaku (1974), Entebe (1977), Holokausti (TV Miniseri) (1974), Fusha e Onionit (1974), Ecja e shpejtë (1982), Kundër të gjitha odave (1984), Syri i maces (1985), Xhoshua atëherë dhe tani (1985), Best Selleri (1987), Polici (1987), Emri im është Billi W’ (1985), Rruga e veshtirë (1991), Digstoun (1992), Qytetari Koen (1992), Çaplini (1992), Specialisti (1994), Simpsonët (1994), Kontakti (1997), Një tjetrë ditë në parajsë (1997), Vampirët e Xhon Karpenterit (1998), Krimet e vërteta (1999), Secili e jep të dielën (1999), Vajza e gjeneralit (1999), Vrasjet virgjine (1999), Klerkët (serial televiziv (2000), Pikturat e ndotura (2000), Leximi në vetura me djelmoshat (2001), Chon Q (2002), Jeta e vajzave (2003), Rudi Xhuliano (2003), Norfolk (2003), Bi Kul (2005), Bota është e jote (2006), ‘’Sharku" (serial televiziv) (2006-2008), ’’ER" (2006), ’’Enturazh" (2006), dhe ’’Karol një amerikane" (2008).