Joanna Levesque

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Joanna Levesque
Informacione
Pseudonim(e) JoJo
Lindja 20 Dhjetor 1990 (23 vjeçare)
Brattleboro, Vermont, ShBA
Prejardhja ShBA
Zhanri Pop dhe R'n'B
Profesion(e) Këngëtare, Aktore, Modele,Dancer dhe Tekstshkruese
Label Da Family Entertainment, Blackground Records, Interscope Records
Instrument(e) Vokal
Vite aktiv 1998-tash
Bashkëpunim(e) me Lil Bow Wow
Webfaqja
Faqja Zyrtare


Joanna Noelle Blagden Levesque (* lindur me 20 Dhjetor 1990 ne Brattleboro, Vermont, ShBA me mirë e njohur me pseudonimin JoJo) është një këngëtare, aktore, modele dhe tekstshkruese amerikane.

JoJo është bërë e njohur me këngën Leave (Get Out) ne vitin 2004. Kënga arriti vendin e pare ne toplisten amerikane Billboard. Poashtu ne vitin 2004 ka publikuar albumin e saj te pare, me titullin JoJo. Albumi arriti vendin e #4 ne toplisten amerikane dhe vendin #10 ne toplisten e R'n'B te ShBA-ve. Ne vitin 2006 ajo ka publikuar albumin e saj te dyte, te ashtuquajtur The High Road. Albumi arriti qe ne javën e pare, vendin e 3 ne toplisten Billboard dhe vendin 3 ne toplistën US R'n'B. JoJo deri me tani ka shitur 7 milionë kopje te albumeve dhe me shume se 10 milionë kopje te këngëve te saj. Ajo është nje nga këngëtaret me te njohur ne Amerike.

Jeta[redakto | redakto tekstin burimor]

JoJo është rritur ne Boston, Massachusetts në një familje të varfër. Prindërit e saj u ndanë, kur JoJo i mbushi tre vjet. Nena e saj ishte një këngëtare, e cila këndonte në kishe. Ajo i mësonte këngët në shtepi. JoJo kishte shumë dëshire ta ndegjonte të ëmën e saj, ajo në moshën e fëmijërisë është munduar të këndonte si ajo.

Ajo se pari ne skene, ishte ne emisionin "Kids Say The Darnest Things On The Road in Boston" me moderatorin Bill Cosby në vitin 1998. Ajo ka kënduar këngën Respect nga Aretha Franklin. Me zërin e saj te bukur, ajo e fitoj publikun në anën e saj. Pastaj ajo është ftuar në emisionin e Oprah Winfrey.

Prej majit të vitit 2005, ajo ishte me lojtarin e futbollit Freddy Adu bashke. Në vitin 2006 ata u ndanë.

Karriera e aktrimit[redakto | redakto tekstin burimor]

JoJo ka luajtur në filmin, me Sara Paxton dhe Emma Roberts, Aquamarine në vitin 2006. Ajo luan edhe rolin kryesor ne filmin die Chaoscamper dhe në filmin e saj True Confessions of a Hollywood Starlet, i cili ka dalur ne vitin 2008 në tregun amerikan.

Karriera e muzikës[redakto | redakto tekstin burimor]

JoJo ka marre pjese në një talent Show. Atë e kishte shikuar një drejtor i një label amerikan. Ai e ka pranuar JoJo-n në firmën e produksionit së tij menjëherë. Ajo tashme ka publikuar dy albume i treti do de publikohet, sipas label së saj në vitin 2011. Ajo ka arritur, me këngët e saj, në topliste pozicione të larta. Ajo është një nga këngëtaret dhe aktoret me te famshme në Amerikë.

Albumet dhe Toplista[redakto | redakto tekstin burimor]

List of albums, with selected chart positions and certifications
Title Album details Peak chart positions Certifications Sales
US
[1]
US
R&B
UK
[2]
CAN
[3]
NZ
[4]
AUS
[5]
GER
[6]
SWI
[7]
JP
[8]
JoJo 4 10 22 23 36 86 54 30 30
 • Worldwide 3,000,000
 • US: 1,300,000[12]
The High Road
 • Released: October 17, 2006
 • Label: Blackground, Universal
 • Formats: CD, LP, digital download
3 3 24 12 96 45
 • Worldwide 2,000,000
 • US: 538,000[15]
Jumping Trains
 • Released: Spring 2011 [16]
 • Label: Blackground, Interscope
 • Formats: CD, LP, digital download

Mixtapes[redakto | redakto tekstin burimor]

Title Album details
Can't Take That Away from Me

Singles[redakto | redakto tekstin burimor]

List of singles, with selected chart positions
Year Title Peak chart positions Certifications Album
U.S.
[17]
UK
[2]
AUS
[18]
GER
[19][20]
BEL
[7]
ITA
[21]
NL
[22]
SWI
[7]
SWE
[23]
IRE
[24]
NZ
[4]
2004 "Leave (Get Out)" 12 2 2 9 4/18 9 4 5 30 3 2 JoJo
"Baby It's You"
(featuring Bow Wow)
22 8 16 15 4 14 50 13 3
2005 "Not That Kinda Girl" 52 85
2006 "Too Little Too Late" 3 4 10 30 7 11 5 53 18 2 4 The High Road
"How to Touch a Girl" 104
2007 "Anything" 21 18
2011 TBA[29] Jumping Trains

Promotional singles[redakto | redakto tekstin burimor]

Year Title Mixtape
2010 "In the Dark" Can't Take That Away from Me

As featured artist[redakto | redakto tekstin burimor]

Year Single Peak chart positions Album
US UK
2005 "Come Together Now"
(Charity Single featuring JoJo)
- - Hurricane Relief: Come Together Now
2006 "Slow It Down"
(Romeo Miller featuring JoJo)
- - God's Gift

Album appearances[redakto | redakto tekstin burimor]

Year Song Album
2009 "Lose Control" (Timbaland featuring JoJo) Timbaland Presents Shock Value II
"Timothy Where You Been" (Timbaland featuring Jet & JoJo)
2010 "Sux2BU" (Clinton Sparks featuring LMFAO & JoJo) TBA

Soundtracks[redakto | redakto tekstin burimor]

Year Song Film
2004 "Secret Love" Shark Tale
2009 "If You Dream" (with Tank, Toni Braxton, Faith Evans, Jordin Sparks, Charlie Wilson, Tyrese & Omarion) More Than a Game

Kënge të pa publikuara[redakto | redakto tekstin burimor]

During the recording process for JoJo's third studio album formerly titled All I Want Is Everything, several tracks had leaked onto the net including short snippets and full length songs. As of December 2010, 28 tracks have leaked onto the net (well over an albums worth of material). One of the leaked tracks titled "Can't Take That Away from Me" were included on JoJo's debut mixtape.

2009
 • "Forever in My Life" – 3:26
 • "Wrong Man for the Job" – 3:21
 • "25 to Life" – 3:50
 • "All Around the World" – 3:48
 • "Keep On Forgetting (To Forget About You)" – 4:04
 • "Doorway To My Dreams (Fly Away)" – 3:35
 • "I Hate Love" – 4:03
 • "Impossible to Love" – 4:04
 • "How You Did It" – 3:57
 • "Something in the Water" – 3:45
 • "Back Words" – 3:27
 • "Safe with Me" – 3:28
 • "Hooked On You" – 3:48
2010
 • "Can't Take That Away from Me" – 3:02 (included on Can't Take That Away from Me mixtape)
 • "Don't Call Here No More" – 3:45
 • "No More Tears" – 4:12
 • "Take It Back" – 4:58
 • "Underneath" – 4:58
 • "Uncharted" (featuring Ray J) – 3:35
 • "Sweat" – 2:04
 • "Numbers" – 3:16
 • "Fearless" – 4:00
 • "Riot" – 2:30
 • "Before We Take It There" – 3:49
 • "Kinda Shy" – 3:54
 • "What You Do" – 3:24
 • "Beautiful Distraction" – 3:24
2011
 • "Hollywood" – 4:49
 • "Paper Airplanes" – 5:34

B-sides[redakto | redakto tekstin burimor]

Year Song A-side
2007 "Do Whatcha Gotta Do" "Anything"
"Get It Poppin'"

Covers[redakto | redakto tekstin burimor]

Year Song Original performer
2004 "Weak" SWV
2007 "Beautiful Girls Reply" Sean Kingston
2008 "Can't Believe It" T-Pain featuring Lil Wayne
2009 "Houstatlantavegas" Drake

Videografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Spotet[redakto | redakto tekstin burimor]

Year Title Director
2004 "Leave (Get Out)" Erik White
"Baby It's You" (featuring Bow Wow)
2005 "Not That Kinda Girl" Fat Cats
2006 "Too Little Too Late" Chris Robinson
"How to Touch a Girl" Syndrome
2010 "In the Dark" Nicole Ehrlich and Clarence Fuller
"The Way You Love Me" (Keri Hilson featuring Rick Ross) Laurie Ann Gibson
"Favourite DJ" (Clinton Sparks)" Matt Alonzo and Kai Henry
"Sucks to be You" (Clinton Sparks featuring LMFAO and JoJo)"[30]
2011 "Tempat Ku" (D'Hask) Rock Jacobs
"TBA" (Mixtape Video)" Alfredo Flores[31]
"Untitled First Single" "TBA"

Tours[redakto | redakto tekstin burimor]

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Film
Year Film Role Notes
2002 Developing Sheldon Young Elizabeth Starring as Joanna Levesque
2004 Shark Tale Herself Starring as Joanna "JoJo" Levesque
2006 Aquamarine Hailey Rogers Main role
RV Cassie Munroe Main role
Film Made for Television or Video
Year Title Role Channel
2008 True Confessions of a Hollywood Starlet Morgan Carter / Claudia Miller made for television (Lifetime Television), Main role
Television guest appearances
Year Title Role Notes
1998 Kids Say the Darndest Things Contestant Starring as Joanna Levesque
1999–2000 Destination Stardom Contestant Starring as Joanna Levesque
2002 The Bernie Mac Show Michelle 1 episode
2003 America's Most Talented Kid Herself — performer 1 episode
2004 American Dreams Young Linda Ronstadt 1 episode
2005 Hope Rocks: The Concert with a Cause Co-Host made for television (Fox Television) , Starring as JoJo
2006 Romeo! Herself 1 episode
2007 Punk'd Herself Season 8 - Episode 6
2010 House of Glam Herself Season 1 - Episode 4 - La La Land
2011 Hawaii Five-0 Courtney Russell Season 1 - Episode 15 - Kai e'e

Çmimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Year Presenter Awards Result
2004 MTV Video Music Award Best New Artist with Leave (Get Out) Nominuar
Billboard Music Awards[32][33] Female New Artist Of The Year Nominuar
Mainstream Top 40 Single Of The Year with Leave (Get Out) Nominuar
2006 Teen Choice Award Female Choice Breakout with Aquamarine Nominuar
2007 Boston Music Awards National Female of The Year with Too Little, Too Late Fitues
Hollywood Life 9th Annual Young Hollywood Awards Breakthrough performance Fitues
Young Artist Awards Best Performance in a Feature Film with Aquamarine Nominuar
2008 Yahoo Music Awards for over 10,000,000 downloads for Too Little, Too Late Fitues
Boston Music Awards Outstanding Pop/R&B Act Of The Year Nominuar
2009 Poptastic Award[34] Best TV Movie with True Confessions of a Hollywood Starlet Nominuar

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ Artist Chart History - JoJo - Albums. Billboard. Nielsen Business Media. Vizituar në 14. Maj 2009.
 2. ^ a b Chart Stats - JoJo. Chart Stats. Vizituar në 14. Maj 2009.
 3. ^ Chart Data: JoJo. Mariah-Charts.com. Vizituar në 14. Maj 2009.
 4. ^ a b Discography JoJo. charts.org.nz. Vizituar në 14. Maj 2009.
 5. ^ ARIA Top 100 Albums – Week Commencing 6th September 2004 (PDF). ARIA. Vizituar në 30. Dhjetor 2008.
 6. ^ Chartverfolgung - JoJo - Longplay. musicline.de. Vizituar në 14. Maj 2009.
 7. ^ a b c Discographie JoJo (Swiss). hitparade.ch. Vizituar në 14. Maj 2009.
 8. ^ JoJo – Oricon (Japanese). Oricon. Vizituar në 30. Dhjetor 2008.
 9. ^ a b c d RIAA – Gold & Platinum. RIAA. Vizituar në 10. Shtator 2008.
 10. ^ BPI Certified Awards – JoJo. BPI (November 5, 2004). Vizituar në 30. Dhjetor 2008.[lidhje e thyer]
 11. ^ CRIA: Gold & Platinum – December 2004. CRIA (December 15, 2004). Vizituar në 30. Dhjetor 2008.
 12. ^ JoJo grows up. Vizituar në 16. Maj 2009.
 13. ^ BPI Certified Awards – The High Road. BPI (June 8, 2007). Vizituar në 30. Dhjetor 2008.[lidhje e thyer]
 14. ^ CRIA: Gold & Platinum – January 2007. CRIA (January 17, 2007). Vizituar në 25. Korrik 2008.
 15. ^ Keith Caulfield (March 9, 2007): Ask Billboard – End of the 'Road?'. Billboard. Vizituar në 4. Shkurt 2009.
 16. ^ http://www.nypost.com/p/blogs/popwrap/must_have_albums_05ztUyrUBxyYvxGouBvuiJ
 17. ^ Artist Chart History - JoJo - Singles. Billboard. Nielsen Business Media. Vizituar në 14. Maj 2009.
 18. ^ Discography JoJo. Australian-Charts. Vizituar në 14. Maj 2009.
 19. ^ Chartverfolgung - JoJo - Single. musicline.de. Vizituar në 14. Maj 2009.
 20. ^ JoJo and Bow Wow - Baby It's You.
 21. ^ Discography JoJo. Italian Charts. Vizituar në 16. Maj 2009.
 22. ^ Discography JoJo. Dutch Charts. Vizituar në 14. Maj 2009.
 23. ^ Discographie JoJo. Swedish Charts. Vizituar në 14. Maj 2009.
 24. ^ The Irish Charts. Irish Charts. Vizituar në 14. Maj 2009.
 25. ^ ARIA Charts > Accreditations > 2004 Singles. Australian Recording Industry Association. Vizituar në 9. Prill 2009.
 26. ^ ARIA Charts > Accreditations > 2005 Singles. Australian Recording Industry Association. Vizituar në 9. Prill 2009.
 27. ^ AskBillboard March 09, 2007
 28. ^ ARIA Charts > Accreditations > 2007 Singles. Australian Recording Industry Association. Vizituar në 9. Prill 2009.
 29. ^ http://twitter.com/Gitz9/status/34443128056324096
 30. ^ http://twitter.com/ClintonSparks/status/15487857841930240
 31. ^ http://www.youtube.com/watch?v=D22XgRProgg
 32. ^ 2004 Billboard Music Awards Finalists. Billboard. Vizituar në 30. Nëntor 2004.[lidhje e thyer]
 33. ^ Billboard Music Awards (28. Mars 2009). Vizituar në 28. Mars 2009.
 34. ^ Popstar! Announces the 8th Annual Poptastic Awards (28. Mars 2009). Vizituar në 28. Mars 2009.