Juventus FC

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Juventus Football Club (latinisht iuventus që do të thot rini në shqip, IPA: [ju.ˈvɛn.tus]); (shqiptohet: ju ven tus) gjithashtu njohur edhe si Juventus Turin (ose Juventus Torino), Juventus F.C., Juventus, ose thjesht Juve, është një klub futbollistik italian me seli në Torino.

Klubi momentalisht zhvillon ndeshjet në Seria A liga e parë e Italisë. Juventusi është skuadra më e suksesshme në historinë e futbollit italian, me 11 tituj ndërkombëtarë është ekipi i tretë më i suksesshëm në Evropë. Juventusi ka fituar zyrtarisht 53 trofe, më shumë se cili do klub tjetër italian, 42 në Itali që është gjithashtu një rekord dhe 11 në Evropë dhe botë që është rekordi i dytë më i mirë i cilit do klub italian dhe klubi i katërt më i mirë në botë.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

themeluesit-lojtaret juventin me te paren bluze korporative në 1898

Klubi u themelua më 1 nëntor të vitit 1897 nga një grup të rinjsh mes moshës 14 dhe 17 vjeçare nga Massimo D'Azeglio LyceumTorino me emrin Società Polisportiva Augusta Taurinorum. Pas një kohe të shkurtër ekipi ndërroi emrin në Juventus F.C., ekzistojnë shumë pakë dokumente mbi lindjen e klubit, nga këto dokumente të njohura janë dokumentet e shkruara nga Enrico Canfari në vitin 1914, presidenti i parë i Juventusit.

Në vitin 1985, Juventusi u bë klubi i parë Evropian i cili i fitoi që të tre titujt :Kupën Evropiane UEFA Liga e Kampionëve Evropian), kupën UEFA Cup Winners dhe UEFA Kupa. Këtë sukses e kanë arritur më vonë dhe vetëm dy ekipe tjera pas vitit 1985 që janë Ajax Amsterdam në vitin 1992 dhe Bayern Munich në vitin 1996.

1 nëntor 1897 e pa dritën e Juventus Club Sport në Torino me iniciativën e një grupi të studentëve nga Classico Liceu "Massimo d'Azelio," duke qenë në përdorim në një stol në Corso Re Umberto tani mbahen në shtëpi e tanishme të klubit , triko e parë ekipi ishte i kuq, me kravatë e zezë ose të lidhin hark. Në 1903 ai u bë Juventus.

Në 1900, nën emrin e këmba-Ball Club Juventus, kompania e regjistruar parë kampionatin e saj kombëtar, por u eliminua nga këmba-Ball Club Torino[16]. Titulli i parë kombëtar erdhi në vitin 1905, në kohën kur ekipi ka luajtur në stadiumin Velodrome Umberto I. Në 1906, presidenti i kompanisë, zvicerane Alfred Dick, pas diskutimeve që u ngrit në dhomën e veshjes ai u largua dhe u bashkua me Juventusin, së bashku me një grup të aksionarëve disident, Klubi Futbollit Torinese dhënë jetën për Foot-Ball Club Torino duke shënuar kështu origjina e rivaliteteve të vjetra në futbollin italian dhe fillimin e një seri të problemeve financiare që udhëhoqi ekipin sportive dhe Juventus në prag të dëbim për promovimin në 1913.

Pas Luftës së Parë Botërore Juventus, risollevatasi me presidencën e Joseph Conrad Hess dhe Corradini, arriti të përmirësuar vendosjen e saj në kampionat dhe për të siguruar disa lojtarë, përfshirë edhe portierin John Giacone, Asambleja Kombëtare.


Edoardo Agnelli, presidenti i Juventus 1923-1935

Pronari i Edoardo Agnelli e Fiat mori kontrollin e kompanisë në vitin 1923 në të njëjtin vit ai ndërtoi një stadiumi të ri, në kohën Marsejë, i pari italian kompleks sportiv e ndërtuar tërësisht e beton. Me ardhjen e trajnerit të parë profesional, hungareze Jeno Karoli, erdhi fitorja e flamurit të dytë në sezonin 1925-1926. Cikli i parë i madh duke fituar të Juventusit, në sajë të faktorëve të tillë si Giovanni Ferrari, Raimundo Orsi, Luis Monti dhe treshja e famshme mbrojtje Combi-Rosetta-Caligaris, erdhi në mes të 1930-1931 dhe 1934-1935, një periudhë të e pesë kampionate radhazi (rekord kombëtar), të kombinuara për të arritur në gjysmëfinalet e Kupës së Evropës Qendrore për katër vjet rresht. Trajner i ekipit fitues në katër nga pesë sezonet ishte Carlo Carcano, një pararendës i metodës, shumë nga lojtarët Juventus formuar bërthamën e italian i cili fitoi fitoret në Kupën ndërkombëtare, paraardhësit e Lidhjes Evropë dhe, sidomos, në kampionatin botëror të 1934 (kur lojtarët e Juventusit kanë kontribuar 9).

Vdekja e parakohshme e Edoardo Agnelli, në 1935, përkoi me fundin e cd Pesë vjet prej ari. Për pjesën tjetër të tridhjetave, dhe pothuajse të gjitha dyzet e ekipit Juventus nuk ishte në gjendje për të rifituar të kampionatit, i cili erdhi vetëm në fund të dekadës, në 1949-1950.

Midis 1943 dhe 1945 të kompanisë, e cila tashmë e kishte të heqë dorë nga emri si një dell'italianizzazione këmba-Ball Club rezultat imponuar nga fashizmi, mori emrin e Juventus Cisitalia, në bashkëpunim me kompaninë e makinave të njëjtin emër, pikërisht Cisitalia e cila ishte në pronësi të Peter Dusio, atëherë president i klubit të tij (ku, një nga një, markë e Fiat, në pronësi të familjes Agnelli, ishte e kombinuar në Torino).

Pas luftës kompania e ndryshoi emrin e saj në Torino Juventus Football Club Gianni Agnelli nën drejtimin e presidentit, dhe më vonë, vëllai i tij Umberto, Juventus ka gëzuar një raund të dytë të fitoreve, në sajë të ardhjen e elemente si " Omar Sivori Argjentinës dhe John Charles Uellsit të cilët, së bashku me talent në shtëpi, kapiten dhe ekipi, Giampiero Boniperti, i formuar atë shtyp nuk ishte i ngadaltë për të thirrur magjike Trio : tre kampionate në mes 1958 dhe 1961, e para e cila, 10º, ajo që i dha atij të drejtën për të ekspozuar yll në këmisha e tyre. Omar Sivori në 1961 u bë lojtari i parë nga Kryeministri i Lidhjes për të fituar Topin e Artë. Në këtë cikël u pasua nga një dekadë e fitoreve të vogël, me përjashtim të titullit 1966-1967, fitoi humbjen e pakrahasueshme Dita ndërkombëtare e fundit në fushën e Mantova.

Më 13 korrik 1971 Giampiero Boniperti u bë president i klubit dhe titullin e tij të parë në këtë rol të ri erdhi menjëherë në sezonin e tij të parë në 1971-1972, 1972-1973 përsëritje nga e ardhshme : ata ishin të parët e një cikli të ri, i cili pesëmbëdhjetë vjet, nën drejtimin teknik të fjalës Charles parë dhe pastaj Giovanni Trapattoni, çoi në nëntë kampionate ligë në Torino (i fundit në vitin 1986), dy gota italiane dhe fitoret e ndërkombëtare që Juventus e ka bërë klubi i parë për të fituar të gjitha të Evropës konkurse UEFA dhe, më pas, të fitojë e parë në botë në të gjitha garat për zyrtarët e klubit.

Në pesëmbëdhjetë vjet ai ishte vendosur edhe një rekord për pikë leagues për 16 ekipe (51,50 kundër Torinos ndalesa në 1976-1977), në fund të një turneu të përcaktuar më pas nga La Gazzeta dello Sport "një duel gjatë dhe interesante" dhe në të njëjtën kohë me të, edhe fituese e Kupës UEFA pas një finale të vështirë kundër spanjoll Bilbao dyfishtë Atletikës, me një ekip të përbërë vetëm nga lojtarë italisht prej tyre, ato të angazhuar në fushë ishin në fakt Zoff, Cuccureddu, Gentile, Furino, F. Morini, Scirea, Case, Tardelli, Boninsegna (zëvendësoi takohem 59' me ferra), Benetti dhe Bettega.

Një njollë fituar titullin e kampionit evropian, arriti në Bruksel më 29 maj 1985 Liverpool, ka pasur incidente serioze para-garën në mes të tifozëve italisht dhe anglisht, gjë që çoi në vdekjen e 39 spektatorë.

Fitoi kampionatin në 1986 mbylli dekadën e Trapattoni : Gjatë qëndrimit të tij, një total prej 9 elementeve të ekipit italian Juventus ka luajtur në kampionatin Botëror 1978 në Argjentinë (ku Blues erdhi i katërt) dhe 6 në se ai u diplomua nga Kupa Botërore 1982 në Spanjë. Përveç kësaj, Antonio Cabrini, Gaetano Scirea dhe Marko Tardelli u bë lojtarë i parë në botë që të ketë fituar të gjitha garat për të dy klubit dhe mori pjesë në Kupën e FIFA-s.

Sunset, brezi i lojtarëve që kishte formuar shtylla kurrizore e ekipit të Juventusit përballur nëntë vjet pa rezultate në kombëtare, madje edhe në qoftë se ata arritën një Kupa italiane (1990) dhe dy kupa UEFA (1990 dhe 1993[30]).

Marcello Lippi ka udhëhequr Juventus nga 19941999 dhe nga 2001në 2004

Marcello Lippi Juventus 1994-1999 dhe 2001-2004. Në 1994 një ndryshim në menaxhimin e sipërme dhe ishte një prelud për ardhjen e Marcello Lippi, i cili përgjigjej për ciklin e n-të fituar në Itali dhe jashtë saj: në sezonet e dhjetë, me një interval prej një mbretërimeve dy-vjeçare të Carlo Ancelotti, i cili fitoi Kupën Intertoto (trofeun e fundit të fituara nga klubi, deri tani), Juventus fitoi pesë tituj të ligës, arriti katër finalet e Champions League duke fituar 1996 stadiumin olimpik në Romë, një Intercontinental Cup dhe një UEFA Super Cup.

Në vitin 2004 ai arriti si trajner Fabio Capello, Juventus, trajneri i romëve deri atëherë : në dy vitet e menaxhimit teknik të Friulian Juventus fitoi dy kampionate radhazi në 2004-05 dhe 2005-06, se detyra e përgjithshme e klubit ishin përkatësisht 28º dhe 29º, por për shkak të rastit të gjykatës journalistically Calciopoli rezultat i së cilës disa klubeve në Serie A ishin të penalizuar, kampionatin e 2005 u anulua dhe i dha atyre, si ajo e 2006, Juventus u shkarkuan për mashtrim sportive vendin e fundit në renditjen dhe penalizuar 17 pikë (reduktua më vonë në 9) në turneun e ardhshëm Serie B, për shkak të pikë dënimi të njëkohshme Milan përfundoi e dyta pas tij, titulli u dha Ndërkombëtare, i treti para se vendimet e gjyqësorit sportive. Nën udhëheqjen e re (Giovanni Cobolli Gigli, presidenti, Jean-Claude Blanc, CEO) Juventus, me 28 fitore dhe 10 barazime nga 42 takime (e barabartë me 85 pikë neto e dënimit), u promovua në Serie A një vit më vonë, duke fituar kampionatin e Serie B me gjashtë pikë të qartë të, Napoli të dytë. Trajneri i ri, Didier Deschamps, dha dorëheqjen para përfundimit të sezonit, pas promovimit të matematikës në verën e vitit 2007 ai u zgjodh për të besojë teknike të menaxhimit të trajnerit Claudio Ranieri Romës, e ndjekur nga Ciro Ferrara në mënyrë - të dorës së parë përvojën e Coaching -, ish kreu i sektorit të rinisë, dhe Alberto Zaccheroni, bërë zyrtare në janar 2010. Më 19 maj të atij viti, pas përfundimit të sezonit, fermeri Torino Andrea Agnelli mori presidencën e klubit në vend të Blanc - më të lartë të kompanisë zgjedhur zyra në tetor të vitit 2009 - Giuseppe Marotta, do të emërohet si drejtor i përgjithshëm i ri, dhe Luigi Delneri si trajner të ri të klubit, përkatësisht.

Ngjyrat dhe Simbolet[redakto | redakto tekstin burimor]

Ngjyrat[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra ne 1903, sezonin e pare me bluza bardhezi

Që nga viti 1903 uniformën e lojës Juventus është një këmishë me vija vertikale e zezë dhe e bardhë. Pantallona të shkurtra janë zakonisht të bardhë, nganjëherë zezaket.

Origjinale ishte një këmishë rozë me kravatë të zezë: zgjedhja ngjyra ishte për shkak të një gabimi në dërgesë në kits urdhëroi për klubin. Më vonë, për shkak të washings shpeshta, këmishë është zbardhur në mënyrë aq e qartë se klubi vendosi një ndryshim.

Pra, ajo ishte quajtur John Savage anglisht, një anëtar i shoqërisë, për të parë në vendin e tij një çantë të luajnë më të qëndrueshme dhe rezistente ndaj veshin, Savage kishte një mik Nottingham mbështetës Notts County, të cilit këmisha është vija të bardha dhe për këtë arsye ai u dërgua në Torino një grup të uniformave të ngjashme me atë të përdorur nga Notts County .

Simbolet[redakto | redakto tekstin burimor]

Stema[redakto | redakto tekstin burimor]

Zebra logo e përdorur në tetëdhjetë dhe nëntëdhjetë
Një stem e se kaluares

Me përjashtim për një logo për të përdorur në fund të viteve tetëdhjetë dhe nëntëdhjetë, një siluetë e një zebër shfrenuar me dy yje që simbolizojnë njëzet shënjat e arritur, që nga të njëzetat simboli i Juventus ka mbetur në thelb e pandryshuar, duke u qenë subjekt i vetëm ndërrojë pamjen moderuar, më të fundit e cila daton në 2004.

Ajo përshkruan një mburojë ovale me vija vertikale e zezë dhe e bardhë, që versionin më të fundit janë shtatë, katër të bardhë dhe tre zi . Emri i klubit është e shtypur në letra të zezaket ari dhe theksoi në një konveks bardhë. Të luajë e hijet e logos ka për qëllim të japë asaj një pamje të tre dimensione . Në fund të stemës në të bardhë në një sfond të zi, tregon dem, simbol i qytetit Torino.

Në të kaluarën, sfondin e emrit të klubit ishte të ngjyrës blu mbretërore, një haraç të traditës së Savojës në Torino, dhe lugët . Edhe sfondin e stemës mbretërore ishte blu, ndërsa dem dhe emrin e klubit ishin të verdhë-ari. Nga logo e tanishme janë hequr dy yje, të pranishëm që nga viti 1982, pasi ky është konsideruar një çmim sportive (e cila ndryshon me kalimin e kohës) dhe jo një element të identitetit të klubit.

Himni zyrtar[redakto | redakto tekstin burimor]

Himni zyrtar i Juventusit - e pestë në historinë e klubit - është Juve, një histori e madhe dashurie, i përbërë nga këngëtari dhe muzikanti Emilio Paolo Belli në vitin 2007.

Ka këngë të tjera të shkruara për nder të ekipit si qielli është e zezë dhe e bardhë, grua e vjetër,Juve le të ëndërrojnë dhe Juve Magjike, të gjithë në punën e kompozitorit Francesco De Felice. Në mesin e atyre të bëra nga artistët Juvecentus njohur mirë figura, nga Pierangelo Bertoli në vitin 1997, në rastin e përvjetorit të njëqindtë e klubit

Stadiumet[redakto | redakto tekstin burimor]

Stadiumi i Corso Marsiglia, fusha e lojes per Juventus nga 1922 deri 1933
Lo stadio Comunale “Vittorio Pozzo”, impianti i brendeshem nga 1933 deri 1990

Nga sezoni 2006-07 Juventus i luan takimet e tij në brendësi të stadiumit olimpik, fabrikë e njohur dikur si Komunale stadiumin, dhe tashmë terren ekipit në shtëpi 1933-1990. Stadiumi olimpik ka një kapacitet prej 27.994 vendesh , pas ristrukturimit u zhvillua gjatë Lojrave Olimpike Dimërore Torino që ajo e priti në 2006. Lindur si Faza "Benito Mussolini" për të siguruar të qytetit me një strukturë që mund të strehojë gara kampionatin botëror 1934, Komunale stadiumin riemëruar pas luftës dhe, më vonë, Stadio Comunale Vittorio Pozzo, ajo priti 890 takimet e Lidhjes Juventus dhe, që nga viti 1963, pas asgjësimin përfundimtar i "Philadelphia" u ndanë me Torino në gjendje të rreth 65.000 metra në vende, është përdorur deri në vitin 1990, kur të dy ekipet e qytetit u zhvendos "delle Alpi, duke rezervuar komuna vetëm për trajneimet e Juventus.

18 qershor, 2002 City shitur objektin pa pagesë në këmbim për e klubit të Torino për të rikthyer atë në kohë për Lojrat Olimpike (ky angazhim nuk u respektua falimentimit të korporatës ka ndodhur në 2005 në vijim të cilin City rimori dhënien pronësinë e uzinës) dhe në të njëjtën kohë, i dha shfrytëzimin e delle Alpi Stadio në Juventus për 99 vjet . Stadiumi olimpik do të mbetet Juventus e brendshme e sistemit deri në përfundimin e pronës stadiumit të ri, i cili do të ndërtohet në zonën e " delle Alpi".

Stadiumin e lartpërmendur, e ndërtuar nga konsorciumi Marcia Acqua e Romës në kampionatin botëror 1990, ishte e sistemit të brendshëm nga të gjithë sezonin 1990-1991 2005-06, të vendosura në Vallete, në periferinë veri-perëndimore të Torino, ishte në gjendje të pak më shumë se 69.000 vende dhe ishte e pajisur me një sistem audio që gjithashtu e bën atë të përshtatshëm për të kryer koncerte. Gjatë periudhës së përdorimit të Alpeve, megjithatë, Juventus zgjodhi për të luajtur në shtëpi të tyre ndeshjet në stadiumet e në qytete të tjera, të tilla si Manuzzi e Cesena (Italian Cup, Intertoto Cup), Meazza ne Milano (Kupa e gjysmë-finale dhe finale UEFA 1994-1995) ose Favorizuara Palermo (Super Kupa UEFA 1996).

Në terma absolutë, sistemet e parë e përdorur nga ana e klubit ishin të Parkut Valentino dhe Citadel, për periudhën 1897-1898. Nga 1898-1908 është përdorur për tokë paradë stadiumit, me përjashtim të biennium 1905-1906, gjatë së cilës tokë në shtëpi ishte ku ndodhet Umberto I .

Nga 1909-1922 bimë është përdorur për të Sevastopol dhe kursit, 1922-1933, kursin e Marseille, e cila ishte skena e kapjen e katër leagues, duke përfshirë edhe tre të njëpasnjëshme.


Stadiumi i ri[redakto | redakto tekstin burimor]

Ajo është 18 mars 2008 Vendimi i bordit të drejtorëve të Juventus FC SpA të miratojë projektin për stadiumin e ri, i cili do të rritet në zonën e "Alpine", investimi i përgjithshëm për zhvillimin e bimëve të reja arriti në 105 milion euro.

Punë, i projektuar nga GAU dhe shes studimet nën koordinimin e arkitektëve dhe Gino Zavanella Eloy Suarez dhe inxhinier Massimo Majowecki, u paraqit zyrtarisht më 20 nëntor 2008Lingotto : pritet një sipërfaqe totale prej 355000 m² (nga të cilat 45.000 për të stadiumit, 155.000 shërbime për 34.000 biznese dhe 30.000 për parqet dhe sheshet ), ndërtimin e tërë është e drejtkëndëshe, të rrethuar nga dy strukturat e gjysmë-eliptike projektuar për të akomoduar aktivitete tregtare, restorantet dhe baret: qasje në qëndrimet do të sigurohet nga rrugët e veçanta të përfshira në fusha të ndryshme të stadiumit. Nuk do të fazë c.d. VIP - projektuar nga Pininfarina SpA - drejtpërdrejt me pamje nga lëndinë.

Stadium, i quajtur "hap me kohën", në kriteret e sigurisë të përcaktuara për atë dhe në reduktimin e barrierave, ofron për 41.000 spektatorë ulur , dhe është projektuar vetëm për futboll, atletikë track rreth dështimit në fushë, në fushë do të ulen me rreth pesë metra më i ulët se në stadium, dhe nuk ka pengesa apo ndarje fizike midis qëndron dhe tokë.

Jashtë stadiumit është e mbuluar me lundrues dhe 40.000 copë çarafësh reflektuese alumini, sipas Giorgetto Giugiaro projektuesi, japin ndjenjën e një "flamur në lëvizje." Çati, i projektuar në një tunel aerodinamik dhe i mbështetur nga dy shtylla, do të jetë gjysmë-transparente për të siguruar kalimin e dritë të mjaftueshme për rritjen e barit dhe dielli mbrojtjen e spektatorëve. Hapjes është planifikuar për muajin korrik 2011, që përkon me 150 vjetorin e unifikimin e Italisë dhe përdorimin e plotë për sezonin 2011-12.

Lojtarët[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra aktuale[redakto | redakto tekstin burimor]

Redaktuar më 30 Mars 2014

Numri Pozicioni Emri i lojtarit
1 Flag of Italy.svg Pt Gianluigi Buffon (kapiten)
3 Flag of Italy.svg Mb Giorgio Chiellini (zëv-kapiten)
4 Flag of Uruguay.svg Mb Martín Cáceres
5 Flag of Italy.svg Mb Angelo Ogbonna
6 Flag of France.svg Mf Paul Pogba
7 Flag of Italy.svg Mf Simone Pepe
8 Flag of Italy.svg Mf Claudio Marchisio (zëv-kapiten i 2të)
9 Flag of Spain.svg Sm Alvaro Morata
10 Flag of Argentina.svg Sm Carlos Tevez
12 Flag of Italy.svg Sm Sebastian Giovinco
13 Flag of Italy.svg Mb Federico Peluso
14 Flag of Spain.svg Sm Fernando Llorente
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
15 Flag of Italy.svg Mb Andrea Barzagli
19 Flag of Italy.svg Mb Leonardo Bonucci
20 Flag of Italy.svg Mf Simone Padoin
21 Flag of Italy.svg Mf Andrea Pirlo
22 Flag of Ghana.svg Mf Kwadwo Asamoah
23 Flag of Chile.svg Mf Arturo Vidal
26 Flag of Switzerland.svg Mb Stephan Lichtsteiner
27 Flag of Italy.svg Sm Fabio Quagliarella
30 Flag of Italy.svg Pt Marco Storari
33 Flag of Chile.svg Mb Mauricio Isla
34 Flag of Brazil.svg Pt Rubinho

Numrat e pensionuar[redakto | redakto tekstin burimor]

7Flag of Italy.svg Gianluca Pessotto, mbrojtës dhe mesfushor, 1995-2006

Lojtarë e njohur[redakto | redakto tekstin burimor]

Kjo është lista e lojtarëve të njohur botërorë të cilët kan qenë pjesë e ekipit të Juventusit.

*Flag of France.svg Lilian Thuram

Sukseset[redakto | redakto tekstin burimor]

Sukseset kombëtare
 • Kupa Italiane: 9 (rekord).
  • Fitues: 1937-38; 1941-42; 1958-59; 1959-60; 1964-65; 1978-79; 1982-83; 1989-90; 1994-95
  • Vendi i dytë (4): 1972-73; 1991-92; 2001-02; 2003-04
 • Super Kupa Italiane: 5
  • Fitues: 1995; 1997; 2002; 2003; 2012
  • Vendi i dytë (3): 1990; 1998; 2005
Tituj ndërkombëtarë

Kopania Juventus[redakto | redakto tekstin burimor]

Bordi i drejtorëve[redakto | redakto tekstin burimor]

Lider - Flag of Italy.svg Familja Agnelli
President - Flag of Italy.svg Andrea Agnelli
President honorar - Flag of Italy.svg Franzo Grande Stevens, Giampiero Boniperti
CEO / Drejtor gjeneral - Flag of Italy.svg Beppe Marotta
Kontroller i brendshëm - Flag of Italy.svg Marzio Saà, Riccardo Montanaro, Marco Tardelli
Këshillues strategjik / Konsultues transferesh- Flag of Italy.svg Roberto Bettega
Drejtor i aktiviteteve sportive - Flag of Italy.svg Alessio Secco
Drejtor i Juventus Channel - Flag of Italy.svg Giuseppe Gattino
Drejtor i Juventus Center - Flag of Italy.svg Vittorio Ferrino

Stafi teknik[redakto | redakto tekstin burimor]

Trajneri i stafit teknik- Flag of Italy.svg [[Antonio Conte]
Trajneri ndihmës - Flag of Italy.svg Giancarlo Corradini
Trajneri i dytë ndihmës - Flag of Italy.svg Narciso Pezzotti
Trajneri i portierit - Flag of Italy.svg Michelangelo Rampulla
Fitnes trajnerët - Flag of Italy.svg Antonio Pintus dheFlag of Italy.svg Andrea Scanavino
Menaxher i ekipit - Flag of Italy.svg Gianluca Pessotto
Udhëheqës i sektorit të rinisë - Flag of Italy.svg Ciro Ferrara
Udhëheqës i talentëve - Flag of Italy.svg Pasquale Sensibile
Udhëheqës i Juventus Soccer School - Flag of Italy.svg Marco Marchi

Stafi shëndetësorë[redakto | redakto tekstin burimor]

Drejtori mjkësor - Flag of Italy.svg Dr. Riccardo Agricola
Terapistët sportiv - Flag of Italy.svg Dr. Antonio Giordano dhe Flag of Italy.svg Dr. Michele Gemignani
Fizioterapistët - Flag of Italy.svg Aldo Esposito dhe Flag of Italy.svg Luigi Pochettino
Mezoterapirtët - Flag of Italy.svg Sergio Giunta, Flag of Italy.svg Mauro Caudana dhe Flag of Italy.svg Dario Garbiero

Furnizuesit kryesorë dhe sponzorët[redakto | redakto tekstin burimor]

Furnizuesit kryesorë[redakto | redakto tekstin burimor]

Sponzorët[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ I numeri (Italisht). ilnuovostadiodellajuventus.com. Vizituar në 23 Korrik 2011.

Lidhje së jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]