KF Skënderbeu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Klubi Futbollistik Skënderbeu Korçë është një klub sportiv i Korçës. Klubi luan në Kategorinë Superiore ku sezonin e kaluar 2012-2013 zuri vendin e parë. Klubi ka marrë këtë emër për nder të Heroit tonë Kombëtar, Skënderbeu. Klubi i luan ndeshjet në Stadiumin Skënderbeu, me kapacitet 10,000 vende.

Historia

Klubi u formua në qytetin e Korçës15 prill 1909 me emrin Vllazëria nga poeti dhe politikani Hilë Mosi, duke qenë kështu klubi sportiv më i vjetër në Shqipëri.

Gjatë viteve 1920 - 1922 për herë të parë në Korçë u formuan shoqëri sportive, të tilla si Përparimi dhe Sport Klub Korça ndërsa në vitin 1923 Liceu Kombëtar shqiptar formoi shoqërinë Shpresa.

U desh të vinte viti 1925 që Skënderbeu të lindte me këtë emër që e njohim sot. Në Korçë, futbolli nisi të bëhej gjithnjë e më tepër popullor dhe pothuajse çdo fushë përdorej nga sportdashësit e zonës për të luajtur. Kjo solli që shumë lagje e rrethina të Korçës të formonin skuadrat e tyre të vogla. Në vitin 1926 u formua shoqëria Zhgaba e po kështu një vit më pas u formuan edhe skuadra të voga lokale si Leka i Madh, Pirro, Brekverdhit, Zjarri, Tigri dhe Diamanti. Megjithatë Skënderbeu mundi të përfaqësojë qytetin dhe t'ia u dalë mbanë vështirësive, qoftë edhe politike.[1]

Stadiumi

KF Skënderbeu i luan ndeshjet në stadiumin "Skënderbeu" të qytetit të Korçës që ka një kapacitet prej 10,000 vendesh,dhe është njëkosisht stadiumi më i vjetër në Shqipëri. Stadiumi eshte i pajisur me nje fushe stervitore (aneks) moderen(e) e ndertuar ne vitin 2010 si edhe eshte ne procesin e pajisjes me ndricim. Tribuna Qendrore e stadiumit ka 500 vende prej te cilave rreth 100 i perkasin zones VIP. Stadiumi eshte nje Stadium Olimpik, i pajisur me piste atletike.

Sukseset

KF Skënderbeu ka fituar një herë Superligën dhe tre herë Kategorinë e Parë. Për herë të fundit KF Skënderbeu e fitoi Kategorinë e Parë në sezonin 2006/2007 dhe fitoi të drejtën të ngjitet përsëri në Superligë. Fredi Stefo ka qene Trajneri me i suksesshem i keti klubi, gjithashtu dhe i ekipit te te rinjve.

Kryesia

Presidenti i KF Skënderbeu është z.Agim Zeqo, drejtor teknik është z.Gjergji Grabocka dhe trajner Z.Mirel Josa. Sponsori kryesor per sezonin 2009-2010 eshte Red Bull, QTU, Infosoft dhe Birra Korca.

Lojtarët

Skuadra momentale

Redaktuar më 18 Dhjetor 2014 [2]

Numri Pozicioni Emri i lojtarit
1 Flag of Albania.svg Pt Orges Shehi (zëv.-kapiten)
2 Flag of Albania.svg Mb Amarildo Dimo
3 Flag of Albania.svg Mb Renato Arapi
4 Flag of Albania.svg Mb Bruno Lulaj
5 Flag of Kosovo.svg Mb Bajram Jashanica
7 Flag of Albania.svg Mf Gerhard Progni
9 Flag of Albania.svg Mf Enkeleid Alikaj
10 Flag of Albania.svg Mf Bledi Shkëmbi (Kapiten)
11 Flag of Brazil.svg Sm Dhiego Martins
12 Flag of Albania.svg Pt Erjon Llapanji
14 Flag of Albania.svg Mf Leonit Abazi
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
17 Flag of Albania.svg Mb Tefik Osmani
19 Flag of Mali.svg Mf Bakary Nimaga
20 Flag of Brazil.svg Mb Ademir
23 Flag of Kosovo.svg Mf Bernard Berisha
29 Flag of Albania.svg Sm Fatjon Sefa
30 Flag of Albania.svg Sm Andi Ribaj
32 Flag of Albania.svg Mb Kristi Vangjeli
33 Flag of Croatia.svg Mb Marko Radaš
77 Flag of Brazil.svg Mf Marconi
88 Flag of Albania.svg Mf Sabjen Lilaj
99 Flag of Nigeria.svg Sm Peter Olayinka

Referenca

  1. ^ Teodor Vaso (11 Nëntor 2010): Todo Vaso, mjeshtri i merituar, rrëfen historinë 80-vjeçare të futbollit korçar (Shqip). Sporti Shqiptar. Vizituar në 12 Nëntor 2010.
  2. ^ Albania - KF Skënderbeu squad Soccerway, Marrë më 18 Dhjetor 2014

Lidhje të jashtme

Lidhje me gazetat dhe forumet sportive

Futbolli shqiptar | Albania Sport | Sporti shqiptar | Sport ekspres | Panorama sport