KS Tomori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Logo FK Tomori.png

Të dhëna mbi klubin sportiv
Themelimi 1923
Adresa

Telefon
Fax
President Fadil Nasufi
Trajner Madrid Muxhaj
Anëtarë Flag of Albania.png
Ngjyrat e klubit E Bardhë
Reparti i ekipit të futbollit
Kategoria Kategoria Superiore
Stadiumi Stadiumi Tomori
Drejtori repartit
Shefi stërvitjes
Veshja sportive
Fusha e saj
Fusha e huaj
Suksese sporti
Sezoni sportiv
Internet
Internet www.fktomori.com
E-Mail info@fktomori.com

Futboll Klub Tomori, FK Tomori është klub futbollistik shqiptar nga Berati, një nga klubet e para shqiptare dhe është krijuar që në vitin 1923.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Klubi Sportiv Tomori u krijua në vitin 1923 dhe ka patur këto emra gjatë historisë së tij:

  • 1923-1926 KS Tomori
  • 1927-1929 KS Muzakaj
  • 1952-1957 Puna
  • 1957 në vazhdim KS Tomori

Në fillim lojërat organizoheshin nga studentët që kishin studiuar jashtë vendit. Ata sillnin topa dhe u mësonin njerëzve rregullat e lojës. Në vitin 1913 u krijuan disa skuadra me emrat "Çunat e Lumit", "Vakëfi", "Kalaja", "Opinga" etj.

Në vitin 1923, u krijua në Berat, një shoqëri "artistike dhe sportive" e quajtur Tomori. Kjo shënoi një epokë të re në historinë e sportit në Berat. Shoqëria "Tomori" u themelua në objektet e shkollës së lagjes "Mangalem", me pjesëmarrjen e 18 të rinjve.

Anëtarët e Kryesisë: (1923-1926) Kryetar: Zyhdi Doko, Sekretar: Shyqyri Lakra, anëtarë të tjerë: Lilo Xhimitiku, Andon Myzeqari, Vangjel Haxhistasa, Alqiviadhi Shyti.

Në vitin 1964 Tomori ishte finalist në Kupën e Shqipërisë, duke humbur në finale ndaj KS Partizani. Në vitin 2000 Tomori ishte finalist në kampionat, duke humbur me penallti ndaj FK Tirana pasi ndeshja përfundoi 1-1 pas kohës shtesë.

Tomori ka fituar kampionatin në Divizionin e Parë Shqiptar katër herë: në vitin 1930, 1950, 1970, dhe 1977.

Pjesëmarrja e tyre e parë në futbollin evropian ishte në Kupën UEFA 2000-01, duke humbur 2-5 në total ndaj ekipit qipriot APOEL FC.

Në 1991-1992 FK Tomori mori pjesë në Kupën e Ballkanit, por humbi në total ndaj FC Oţelul Galati (2:4), i cili doli në finale.

Stadiumi[redakto | redakto tekstin burimor]

FK Tomori i luan ndeshjet në Stadiumin Tomori që është ndërtuar në vitin 1985 dhe është stadiumi më i ri në Shqipëri. Ky stadium ka një kapacitet prej 13.350 vendesh dhe është gjithashtu njëri nga stadiumet më të mëdha në vend.


Lojtarët 2010-2011[redakto | redakto tekstin burimor]

Numri Pozicioni Emri i lojtarit
1 Flag of Albania.svg Pt Bledar Dura Persepolis-captain.png
12 Flag of Albania.svg Pt Klajdi Kuka
3 Flag of Albania.svg Mb Elton Fani
6 Flag of Albania.svg Mb Redi Harka
8 Flag of Albania.svg Mf Fatjon Karamani
10 Flag of Albania.svg Mf Kelment Agalliu
17 Flag of Albania.svg Mf Ervis Çaçi
** Flag of Albania.svg Sm Gersi Arbëri
14 Flag of Albania.svg Sm Erdet Shinko
19 Flag of Albania.svg Sm Algert Avdo
** Flag of Albania.svg Mf Arber Bistri
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
** Flag of Albania.svg Sm Dorian Bubeqi
** Flag of Albania.svg Sm Klodian Arbëri
** Flag of Albania.svg Mf Ilirjan Çaushaj
** Flag of Albania.svg Mb Blerim Hasalla
** Flag of Albania.svg Mf Emiliano Çela
** Flag of Albania.svg Sm Enea Isufi
** Flag of Albania.svg Mf Klevis Roshi
** Flag of Albania.svg Mf Hekuran Korreshi
** Flag of Albania.svg Mf Fation Topi
** Flag of Albania.svg Sm Ledian Taullau
** Flag of Albania.svg Mb Elton Veleshnja

Stafi teknik[redakto | redakto tekstin burimor]

Position Name
Trajner Flag of Turkey.svg Hasan Egilmez
Zëvëndës trajner Flag of Albania.svg Përparim Kovaçi
Trajner i portierëve Flag of Albania.svg Madrid Muzhaj
Fizeoterapist Flag of Albania.svg Ilir Abazaj
Shefi i klubit Flag of Albania.svg Polizoi Kuqo

Lojtarë të Shquar[redakto | redakto tekstin burimor]

Trajnerë të Shquar[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtëme[redakto | redakto tekstin burimor]