Karnavalet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Karnavalet
Arkivi i filmit
Karnavalet.jpg
Titulli shqip Karnavalet
Origjinali Karnavalet
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Prodhuesi i filmit:
Aktorë kryesorë

Filmi "Karnavalet" është prodhuar nga Kinostudio "Shqipëria Sot" në vitin 1980.

Regjia: Ismail Zhabjaku, Skenari: Gjergj Zheji I. Zhabjaku, Producent: Shqipëria e re , Muzika: Avni Mula.

Përmbajtja e filmit[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekranizim i komedisë “Karnavalet e Korçës” nga Spiro Çomora. Në ditët e karnavaleve shërbyesja Nasta dhe Loni venë në lojë tregëtarin Nikollaq Jorganxhi dhe të shoqen Olimbinë. Ky është momenti ku ata mund të shprehin mendimin e tyre në lidhje me individët e zbrazët materialistë dhe injorantë që përkrahin qeverinë. Filmi është komedia e parë muzikore shqiptare.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]