Kategoria diskutim:Wikipedia fillimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
         * Parku kombetar 'LUGINA E VALBONES'* 
- POZICIONI GJEOGRAFIK .  - Lindja e "BJESHKËVE TËNËMUNA " Kufizohet . Veriu - Kufiri Shtetror i Rep. Mali i Zi . Jugu - Malsia e Gjakovës . Perëndimi Shala . Lindja - Luma e Gashit .
- Shtrirja Territoriale . Ekonomia Pyjore " lUGINA E VALBONËS " Drejtoria e Sherbimit Pyjor TROPOJË .
- ADMINISTRIMI Drejtoria e Sherbimit Pyjor TROPOJË .
- JURIDIKSIONI KOMUNA MARGEGAJ TROPOJË .Drejtor i Sherbimit Pyjor Tropoj HAJDUT Rifat Dusha.
- siperfaqja .

• Ka nje sip prej 8000 ha dhe konsiderohet si mrekullia e Alpeve Shqiptare. Ndodhet 30 km ne veriperendim te qytetit te Bajram Curri. Parku Kombetar fillon 4 km.larg qytetit B.Curri,në gryken e Shtrejtit,prane qendres se Komunes Margegaj . Shtrihet midis majash te larta e te thepisura te mbuluara me nje kolorit fantastik ngjyrash ne cdo stine duke dhene keshtu imazhin e nje lugine plot labirinthe dhe te papritura. • Ne veriperendim te Tropojes ne largesi prej 30 km, ne mes ten majave te larta shtrihet fshati Valbone lartesia 800-1000 metra mbi nivelin e detit. Klima eshte kontinentale dhe mesdhetare, me nje ndriçim te madh dielli, si ne dimer dhe ne vere. Temperaturat minimale zbresin nga -2°C deri ne - 7°C , ndersa temperaturat ne stinen e veres kane nje maksimale prej 18°C -22°C , por nuk i kalon 16°C , as ne muajin korrik. Per kete e ben Valbonen te mbrekullueshme per te kaluar ditet dhe netet e nxehta te veres mesdhetare. • Ka vlera te medha turistike dhe rekreative te cilat nderthuren me nje biodiversitet me rendesi kombetare dhe nderkombetare. Fshati Valbone shtrihet ne lartesine 800 - 1000 m.mbi nivelin e detit.Udhetimi per ne Valbone behet me automobil,nepermes nje rruge qe po ndertohet sipas parametrave bashkekohore. • Ne km.e 15 takon fshatin Dragobi,nje fshat i njohur dhe me emer ne kete krahine. Ky fshat i ndertuar ne te dy anet e lumit Valbona,me kulla 2 e 3 kateshe,dhe me çatia tip alpine, me dritaret tip frengji,i rralle ne kete lloj,paraqet nje bukuri te veçante natyrore dhe shton interesin per ta vizituar. • Ne vazhdim te rruges ne km.e 20 të takon 'Mbaskollaten',aty ku gjendet shpella e heroit te popullit Bajram Shiqeri,- Div - dragoi i Dragobise , Trim - tribuni i vegjelise . •Rruga gjarperon pergjate nje lugine me bukuri te rralla natyrore,ne mes majave te larta, me gjelberim dhe lule shumengjyreshe .Lagja e pare qe te prezanton Valbonen eshte Quku i Dunishes,nje lagje e vogel , por me bukuri natyrore,shpirterore dhe kulturore te medha. Ketu fillon nderitmi i objekteve te trajtimit te vizitoreve,si hotele dhe restorante,model alpin por me nje sherbim shume te mire . • Sapo del ne qafen e Valbones,ku gryka fillon te zgjerohet,para syve te shfaqet nje fshat me nje terren te rrafsht,i rrethuar me maja te larta , i rrethuar me pyje te bukura ,qe permes tyre kalon lumi Valbona . Bukurive natyrore ketu u shtohet edhe ajri i paster,aroma e luleve te shumta,kenaqesia qe ndjen nga bukurite e ketij ambienti.Perveç objekteve te sherbimit social,ky territor mbulohet me vale telefonike te ' Eaglle Mobail ' dhe pjeserisht te Vodafone. • Fshati Valbone eshte pika me e rendesishme turistike. Lugina neper te cilen kalon lumi me te njejtin emer ka natyre te bukur dhe te paster. Konfiguracioni, morfologjia, hidrologjia, pyjet, kullotat, llojshmeria e luleve, shtepite karakteristike, bujaria dhe mikepritja e banoreve krijojne kushte shune te mira per zhvillimin e turizmit. • Ç'fare u dhuron Valbona vizitoreve te rinje :- Valbona ju dhuron vizitoreve kenaqesine e te shijuarit te nje fushe te gjelberuar ne mes te atyre kreshtave dhe majave te lerta qe bien thike mbi kete fushe ,ajrin e paster , te fresket dhe aromatik nga lulet shumengjyreshe qe lulezojne gjate gjithe stines se veres , gjelberimin e pyjeve te instaluar neper shkembij qe ja shtojne bukurite dhe fisnikrine atyre shkembijve , kengen dhe cicerimat e zogjve qe te shoqeron gjate gjithe kohes se qendrimit ne Valbone , zallin e Valbones qe shendrite nga rrezet dhe ndriçimi i diellit dhe ujit e kthjellet , te paster dhe te ftohet si akulli te Valbones qe nuk ngopesh duke qendruar ne freskine , kthjelltesine dhe gurgullimen e tije si dhe ngrohtesine , mikepritjen dhe bujarine tipike shqipetare te kesaj treve qe shquhet ne tere krahinen

• PARKU KOMBËTAR LUGINA E VALBONËS •[redakto | redakto tekstin burimor]

'Tekst i trashë'