Kolumbia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
República de Colombia
Flag of Colombia.svg Emblema - Kolumbia
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: Libertad y Orden
(Spa.:Liria dhe Rendi)
Vendndodhja - Kolumbia

Kolumbia gjendet në pjesën verilindore të kontinentit Amerikano-Jugor.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kolonizatorët spanjollë arritën në këtë rajon rreth viteve 1500, duke gjetur fiset indigjene Chibchas (apo Muiscas) dhe Taironasit. Spanjollët krijuan disa koloni të cilat më vonë u kthyen ne provinca duke formuar Grenadën e re si bërthamën e parë dhe më pas duke filluar nga viti 1717 si nën mbretëri. Kjo nën mbretëri përfshinte provinca të ndryshme të cilat deri ne atë kohë i përkisnin juridiksionit të nën-mbretërisë së Spanjës së Re dhe Perusë.

Artikulli kryesor : Sistemi shtetror

Kolumbia është një Republikë presidenciale

Njësit administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Njësit administrative

Kolumbia ndahet ne 5 rajone te mëdha. Karaibet, Pacifiku, Andet, Oriniket, dhe Amazonia. Kolumbia është shteti i vetëm amerikanojugor qe laget nga dy oqeanet : Atlantik dhe Paqësor. Ne rajonin juglindor te vendit shtrihen hapësira te mëdha fushe, te mbuluara nga bimësia e savanave dhe e pyjeve te dendura ekuatoriale. Ne perëndim shtrihen vargmalet e Andeve qe pasohen ne drejtim te veriut nga disa zona kodrinore e fushore.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Ekonomia

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Demografia

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Kultura
Telekomunikacioni
Transporti
Ushtria
Turizmi

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Kolumbia – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
 Commons: Kolumbia – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale