Kombëtarja kosovare e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Kosova Kosova
FFK.PNG
Shkurtesa KOS
Federata Federata e Futbollit e Kosovës
Trajneri Albert Bunjaki
Kapiteni aktual Anel Raskaj
Stadiumi Stadiumi Olimpik "Adem Jashari"
FIFA (kodi) KOS
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
brenda
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
jashtë
Loja e parë ndërkombëtare

Jozyrtare
Flamuri Shqipëria 3 - 1 Kosova Flamuri
(Tiranë, Shqipëri; 14 shkurt, 1993)
Zyrtare
Flamuri Kosova 0 - 0 Haiti Flag of Haiti.svg
(Mitrovicë, Kosovë; 5 mars, 2014)
Fitorja me thellë

Flamuri Kosova 7 - 1 Monako Flag of Monaco.svg
(Cap d'Ail, Francë 12 prill, 2006)
Humbja më e thellë

Flamuri Kosova 1 - 6 Turqia Flamuri
(Mitrovicë, Kosovë; 21 maj, 2014)

Kombëtarja kosovare e futbollit përfaqson Republikën e Kosovësfutbollin ndërkombëtar.

E kontrolluar nga Federata e Futbollit e Kosovës, trupit udhëheqës të futbollit në Kosovë, ata nuk janë antarë të FIFA-së dhe UEFA-së. Skuadra ka tranjer Albert Bunjakin që nga maji i 2009-ës.

Ndeshjet[redakto | redakto tekstin burimor]

Kosova ka luajtur disa ndeshje miqësore jozyrtare.

Rezultati i Kosovës i renditur i pari

Data Vendi Kundërshtari Rezultati
Jo zyrtare
14 shkurt 1993 Flamuri Shqipëri Flamuri Shqipëria 1—3 H
6 shtator 2002 Flamuri Kosovë Flamuri Shqipëria 0—1 H
2 nëntor 2005 flamuri Qipro Veriorë flamuri Qiproja Veriore 0—1 H
3 nëntor 2005 flamuri Qipro Veriorë flamuri Sapmi 4—1 F
22 prill 2006 Flag of France.svg Francë Flag of Monaco.svg Monako 7—1 F
15 qershor 2007 Flag of Turkey.svg Turqi Flag of Saudi Arabia.svg Arabia Saudite 1—0 F
9 mars 2010 Flag of Switzerland.svg Zvicër Flag of Switzerland.svg Neuchâtel Xamax 2—0 F
Zyrtare
5 mars 2014 Flamuri Kosovë Flag of Haiti.svg Haiti 0—0 B
21 maj 2014 Flamuri Kosovë Flag of Turkey.svg Turqi 1—6 H
25 maj 2014 Flag of Switzerland.svg Zvicër Flag of Senegal.svg Senegal 1—3 H

Skuadra[redakto | redakto tekstin burimor]

No. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
1 GK Samir Ujkani 5 Qershor 1988(1988-06-05) 1 0 Flag of Italy.svg U.S. Città di Palermo
GK Kushtrim Mushica 1 Maj 1983(1983-05-01) 0 0 Flag of Kosovo.svg KF Prishtina
GK Julian Bibelaj 4 Maj 1996(1996-05-04) 0 0 Flag of Germany.svg Eintracht Frankfurt
6 DF Avni Pepa 14 Nëntor 1988(1988-11-14) 1 0 Flag of Norway.svg Sandnes Ulf
3 DF Loret Sadiku 28 Korrik 1991(1991-07-28) 1 0 Flag of Sweden.svg Helsingborgs IF
DF Lum Rexhepi 3 Gusht 1992(1992-08-03) 1 0 Flag of Finland.svg FC Honka
DF Shkodran Metaj 5 Shkurt 1988(1988-02-05) 0 0 Flag of the Netherlands.svg FC Emmen
DF Shpëtim Hasani 10 Gusht 1982(1982-08-10) 1 0 Flag of Sweden.svg Örebro SK
21 MF Anel Raskaj 19 Gusht 1989(1989-08-19) 1 0 Flag of Norway.svg Sandnes Ulf
MF Ardian Gashi 20 Qershor 1981(1981-06-20) 1 0 Flag of Sweden.svg Helsingborgs IF
5 MF Enis Alushi 22 Dhjetor 1985(1985-12-22) 1 0 Flag of Germany.svg FC Kaiserslautern
MF Enis Bunjaku 26 Korrik 1996(1996-07-26) 0 0 Flag of Germany.svg Eintracht Frankfurt
MF Fanol Perdedaj 16 Korrik 1991(1991-07-16) 1 0 Flag of Germany.svg Energie Cottbus
MF Faton Toski 17 Shkurt 1987(1987-02-17) 1 0 Flag of Germany.svg FSV Frankfurt
MF Flamur Kastrati 14 Nëntor 1991(1991-11-14) 1 0 Flag of Norway.svg Strømsgodset IF
7 MF Kristian Nushi 21 Korrik 1982(1982-07-21) 1 0 Flag of Switzerland.svg FC St. Gallen
MF Liridon Krasniqi 1 Janar 1992(1992-01-01) 1 0 Flag of Turkey.svg Fethiyespor
FW Alban Bunjaku 20 Maj 1994(1994-05-20) 0 0 Flag of the Czech Republic.svg SK Slavia Prague
10 FW Albert Bunjaku 29 Nëntor 1983(1983-11-29) 1 0 Flag of Germany.svg FC Kaiserslautern
FW Bersant Celina 9 Shtator 1996(1996-09-09) 0 0 Flag of England.svg Manchester City
11 FW Ilir Azemi 21 Shkurt 1992(1992-02-21) 1 0 Flag of Germany.svg SpVgg Greuther Fürth

Shiko dhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]