Komuna Gruemirë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Komuna Gruemirë
Komuna Gruemirë (Shqipëria)
Komuna Gruemirë
Komuna Gruemirë (Shqipëria)

Koordinatat:42°09′33″ Veri 19°31′08″ Lindje 42.1591667, 19.5188889

Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Shkodrës
Rrethi Rrethi i Malësisë së Madhe
Kryetari i Komunës Lirim Nehanaj
Të dhënat bazë
Sipërfaqja 113.7 km²
Popullsia 12,825 banorë(2005)
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)

Komuna Gruemirë është një komunë në Rrethin e Malësisë së MadheShqipëri.[1]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Komuna Gruemirë kufizohet në veri me Komunën Qendër dhe Komunën Shkrel, në lindje me Komunën Pult, në jug me Komunën Rrethinat dhe në perëndim laget nga Liqeni i Shkodrës.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Emri i kësaj komune mban emrin nga një grua e mirë e cila po u jepte ujë disa fshatrave të kësaj zonë ngaqë në atë kohe duhej që për të pirë ujë ose për të mbushur ujë duhet të shkoje në krua ose burime. Që në atë kohë emri i kësaj zone mbeti Gruemir. Emri i zonës apo katundit ndeshet në kadastrat e Venedikut të shek. XV si Grouemire.Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]