Kongsvinger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kongsvinger (kthjellim).
Kongsvinger
—  komunë  
stema_figura
Pamje nga Kongsvinger
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Hedmark
Kryeqëndra Kongsvinger
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Arve Bones (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:60°11′00″ Veri 11°59′00″ Lindje 60.183333° Veri 11.983333° Lindje60°11′00″ Veri 11°59′00″ Lindje 60.183333° Veri 11.983333° Lindje
Sipërfaqja 1.036 km2
Popullsia 17.279 banorë 2004
Dendësia 16,68 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1662
Vendndodhja
Kongsvinger (Norvegjia)
Kongsvinger
www.kongsvinger.kommune.no

Kongsvinger është një komunëqarkun Hedmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1036 km² dhe popullsi 17279 banorë[1].

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]