Korsika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Korsika
Rajon
Stema_figura
Emblema e Korsikës
Flag of Corsica.svg
Flamuri i Korsikës
Administrimi
Shteti Flamuri [[Flag of France.svg Franca]]
Prefektura Ajaçio
Departamente 2 departamente
Qarqe qarqe (Arrondissement)
Kantone kantone
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 8 680 km2
Zona Kohore UTC+1
PBB € 8.17 bilion
PBB për frymë € 25,523
Demografia
Popullsia 322 120 banorë
Dendësia 37 banorë/km2


Korsika (fr:Corse; [kɔʁs]; korsikisht dhe italisht: Corsica) është ishull në detin mesdhe (i katërti më i madh pas Sicilisë, Sardenjës dhe Qiprojës njëherit nën administrimin e Francës është gjithashtu dhe një rajon i Francës i cili përbëhet nga dy departamente Corse-du-Sud (2A) dhe Haute-Corse (2B) . Ky ishull i Mesdheut u sundua nga popuj të shumtë gjatë historisë, por pati edhe disa periudha të shkurtra të pavarësisë. Ishulli quhet shpesh edhe si Ishulli i Bukurisë (fr:île de Beauté).


Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Corse-photosat.jpg


Historia[redakto | redakto tekstin burimor]


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Corsica