Kosova është Serbi (Slogan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

"Kosova është Serbi" (serbisht: "Косово је Србија"), është një parullë që doli më 2004,[1][2] si një reagim i disa serbëve ndaj pavarësisë së paralajmëruar të Kosovës, e cila ndodhi në 17 shkurt 2008.[3] Parulla është përdorur në një seri protestash të dhunshme kundër vendeve perëndimore dhe ambasadave të tyre në Beograd.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Protest u organizaciji Vlade Srbije", B92, 19 March 2004. Korrigjuar më 24 January 2010. (Shkurtesa e gjuhëve nuk njihet nga Stampa!) 
  2. ^ "Pomozite Srbima!", Glas Javnosti, 19 March 2004. Korrigjuar më 24 January 2010. (Shkurtesa e gjuhëve nuk njihet nga Stampa!) 
  3. ^ Spaić, Tamara. "Kosovski zavet", Blic, 22 February 2008. Korrigjuar më 24 January 2010. (Shkurtesa e gjuhëve nuk njihet nga Stampa!)