Kozani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Kozani
Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
47.451 banorë
banorë/km²
Sipërfaqja 366 km²
Administrata
Shteti Greqi
Qarku Kozani
Adresa e kuvendit
Kodi postal 501 00
Prefiksi telefonik (+30) 2461
Faqe zyrtare www.kozanh.gr
Politika
Kryetar Paris Koukoulopoulos
Partia udhëheqëse PASOK


Kozani (greqisht Κοζάνη) është një qytet në Greqi dhe kryeqyteti i provicës të Maqedonisë perëndimore.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Qyteti i ka 47.451 (2001) banorë dhe gjendet në një lartësi prej 720 m mbi nivelin e detit.

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Κοζάνη