Kriza ekonomike e Greqisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Kriza financiare greke në 2009/10, një krizë buxhet Greqia, me të borxhit të shtetit grek në Pas krizës financiare në 2007 dhe i lidhur me një Destabilizimin e monedhës evropiane e vetme është shoqëruar. Të largoj falimentimit kombëtare të Greqisë, ranë dakord të Evropian Kryetarët e Shteteve dhe Qeverive në një paketë shpëtimi Kredive. Këto janë të përfshira në treg dhe me një Premium i rrezikut në Greqi kaluar. Përpjekjet e ndihmës për të zgjidhur

Weblinks[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Unruhen in Griechenland – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale