Kutjevo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Kutjevo
—  Qytet  
Kutjevo (Kroacia)
Kutjevo
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Požega-Slavonija
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:45°25′48″ Veri 17°52′48″ Lindje 45.43° Veri 17.88° Lindje45°25′48″ Veri 17°52′48″ Lindje 45.43° Veri 17.88° Lindje
Popullsia 2.361 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Kutjevo (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Požega-SlavonijaKroaci.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 2361 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 2399 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 2826 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -1.58%[2].

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Kutjevo – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ Të dhëna nga www.world-gazetteer.com.

Stampa:Zhupania Požega-Slavonija