Kvitsøy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kvitsøy (kthjellim).
Kvitsøy
—  komunë  
stema_figura
Pamje nga Kvitsøy
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Rogaland
Kryeqëndra Ydstebøhavn
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Asbjørn Ramsli (KrF)
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:59°03′00″ Veri 5°24′00″ Lindje 59.05° Veri 5.4° Lindje59°03′00″ Veri 5°24′00″ Lindje 59.05° Veri 5.4° Lindje
Sipërfaqja 6 km2
Popullsia 538 banorë 2008
Dendësia 89,67 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Kvitsøybu
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1037
Vendndodhja
Ydstebøhavn (Norvegjia)
Ydstebøhavn
Kvitsøy – harta_foto
www.kvitsoy.kommune.no

Kvitsøy është një komunëqarkun Rogaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 6 km² dhe popullsi 538 banorë[1].

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Kvitsøy – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]