Lereşti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Lereşti
Komunë
Vendndodhja
Lereşti (Rumania)
Lereşti
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Stema Qarku Argeş
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 140.49 [1] km2
Nr. fshatrave 3
Fshatrat Lereşti, Pojorata, Voineşti
Koordinatat 45° 20′ 0″ Veri

25° 4′ 0″ Lindje

Demografia
Popullsia 4898 [2] banorë

Lereşti është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 4898 banorësh dhe sipërfaqe 140.49 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 3 fshatrave: Lereşti, Pojorata, Voineşti.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)