Lufta e Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Lufta në Kosovë
Kosovo War
Kosovo War header.jpg
Kah orar, nga lart-majtas:Shtabi i përgjithshëm i ushtrisë Jugosllave i dëmtuar nga NATO; Një Yugo nën rrënoja; memorial i komandantëve të UÇK; Një F-15E i USAFit duke u ngritur nga Baza ajrore e Avianos
Data 28 Shkurt 1998 – 11 Qershor 1999[1]
Vendi Kosovo, Jugosllavia

Jashtë Kosovës

Rezultati Marrëveshja e Kumanovës
Teritori
ndryshoi
Nuk ka ndryshime territoriale sipas Rezolutës 1244, ndarje e menjëhershme politike dhe ekonomike e Kosovës nga Jugosllavia nën administrimin e OKB.
Pjesëmarrsit në konflikt
UÇK Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK)
Flag of Albania.svg Forcat e Armatosura të Republikës së Kosovës (FARK)

Mbështetur nga:


Flag of NATO.svg Forcat e NATOs

Flag of FR Yugoslavia.svg Jugosllavia
Komandantët dhe udhëheqësit
UÇK Adem Jashari  

UÇK Hamëz Jashari  [10]

UÇK Sylejman Selimi

UÇK Agim Çeku

UÇK Ramush Haradinaj

UÇK Hashim Thaci

UÇK Fatmir Limaj[11]

UÇK Agim Ramadani  [12]

UÇK Bekim Berisha 

UÇK Fadil Nimani

UÇK Jakup Krasniqi[13]

Flag of Albania.svg Tahir Zemaj

Flag of Albania.svg Bujar Bukoshi

Flag of Albania.svg Ahmet Krasniqi[14]


Flag of FR Yugoslavia.svg Slobodan Milošević

Flag of FR Yugoslavia.svg Momir Bulatović

Flag of FR Yugoslavia.svg Dragoljub Ojdanić

Flag of FR Yugoslavia.svg Svetozar Marjanović

Flag of FR Yugoslavia.svg Nebojša Pavković

Flag of FR Yugoslavia.svg Vlastimir Đorđević[27]

Flag of FR Yugoslavia.svg Vladimir Lazarević[28]

Flag of FR Yugoslavia.svg Radovan Lazarević[29]

Flag of FR Yugoslavia.svg Božidar Delić[30]

Flag of FR Yugoslavia.svg Radoslav Mitrović[28]

Flag of FR Yugoslavia.svg Milorad Nisavić[28]

Flag of FR Yugoslavia.svg Ramiz Popović[28]

Flag of FR Yugoslavia.svg Franko Simatović

Flag of FR Yugoslavia.svg Milorad Ulemek

Flag of FR Yugoslavia.svg Ljubinko Đurković[31]

Flag of FR Yugoslavia.svg Goran Radosavljević

Flag of FR Yugoslavia.svg Sreten Lukić

Fuqia(kapaciteti)
UÇK 9,000 – 20,000 luftëtarë[32]

Flag of Albania.svg 3,000 FARK luftëtarë[33]


Flag of Albania.svg Rreth 100-150 ushtarë


Flag of NATO.svg rreth 80 avionë
(Operacioni Syri i Shqiponjës)[34]
Flag of NATO.svg 1,031 avonë
(Operacioni Forcat Aleate)[35]
Flag of NATO.svg Më shumë se 30 anije lufte dhe nëndetëse[36]
Flag of NATO.svg Rreth 50,000 ushtarë të vendosur në veri të Shqipërisë

Flag of FR Yugoslavia.svg 85,000 ushtarë[37] (përfshirë 40,000 brenda dhe rreth Kososovës)[36]
Flag of FR Yugoslavia.svg 20,000 policë
Flag of FR Yugoslavia.svg 100 Raketa KA (SAM)[36]
Flag of FR Yugoslavia.svg 1,400 njësi artilerie
(tokësore & kundra ajrore)[36]
Flag of FR Yugoslavia.svg 240 avionë [36]
Flag of FR Yugoslavia.svg 2,032 mjete të blinduara dhe tanke[36]
Flag of Russia.svg Qindra vullnetarë rusë [38][39]
Viktimat dhe humbjet
Ushtria Çlirimtare e Kosovës 1,500 luftëtarë të vrarë[40]

Flag of NATO.svg 47 UAV të rrëzuar[41]
Flag of NATO.svg 2 të vrarë jo në betejë[42]
Flag of the United States.svg Dy AH-64 Apache të përplasur
Flag of the United States.svg Një F-117A i rrëzuar[43]
Flag of the United States.svg Një F-117A i dëmtuar[44]
Flag of the United States.svg Një F-16C i rrëzuar[45]
Flag of the United States.svg Dy A-10 Thunderbolt II's të rrëzuar
Flag of the United States.svg Dy A-10 Thunderbolt II's të dëmtuar
Flag of the United States.svg Një AV-8B Harrier u përplas[46]
Flag of the United States.svg 3 ushtarë të kapur

Të shkaktuara nga UÇK:
Flag of FR Yugoslavia.svg Më shumë se 300 ushtarë të vrarë[47]
Të shkaktuara nga NATO:
Flag of FR Yugoslavia.svg 5,000 Ushtarë dhe policë të vrarë[48][49][50][51]
Flag of FR Yugoslavia.svg 14 tanke të shkatërruar[52]
Flag of FR Yugoslavia.svg 18 Mjete të bliduara të shkatërruara
Flag of FR Yugoslavia.svg 20 njësi artilerie të shkatërruara
Flag of FR Yugoslavia.svg 121 avionë dhe helikopterë të shkatërruar[53]
Jashtë Kosovës:
Flag of FR Yugoslavia.svg 489-528 civilë të vrarë nga bombardimet e NATOs
(sipas Human Rights Watch)[54]
Flag of the People's Republic of China.svg 3 gazwtarë Kinezë të vrarë gjatë bombardimit të NATOs[55]
Në Kosovë:
Flag of FR Yugoslavia.svg 2,238 Civilë Serbë të vrarë dhe të humbur[56]
Flag of Albania.svg Rreth 3,000 - 6,000 civilë Shqiptarë të vrarë[57][58]
Flag of Albania.svg 848,000 Shqiptarë të Kosovës të Shpërngulur[59]

Lufta e Kosovës filloi me 28 shkurt të vitit 1998, pas sulmit jugosllav në fshatërat Likoshan dhe Qirez në Drenicë të Kosovës.

Lufta nga 28 shkurt 1998 e deri më 23 mars 1999 u zhvillua mes Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe forcave jugosllave. Ndërsa nga 24 mars 1999 e deri më 10 qershor 1999, Aleanca Veriatlantike NATO me bombardime të përditshme në caqet ushtarake jugosllave, me përkrahjen tokësore të UÇK-së detyroi forcat serbomalazeze dhe Kasapin e Ballkanit Sllobodan Millosheviqin të nënshkruaj kapitulliminKumanovë. Në këtë luftë u dëbuan 800,000 mijë shqiptarë, u vrane 15,000 persona, nga të cilët 2,400 luftëtar të UÇK-së e të tjerët civilë. Gjatë luftës janë zhdukur rreth 5,000 njerëz, fati i shumicës prej tyre është zbardhur deri në vitin 2007, por i madh ka mbetur numri i rasteve të pasqaruara.

Krimi gjatë luftës

Vlerësohet, se gjatë luftës në Kosovë (1998-1999), forcat militare dhe paramilitare serbe kanë vrarë, ekzekutuar apo masakruar në forma më mizore, rreth 15 mijë shqiptarë, ku 90% prej tyre qenë civilë të pa armatosu.. Në këtë periudhë kohore janë përdhunuar afër 20 mijë femra shqiptare. Gjithashtu, mësohet për rrëmbimin e mbi 3 mijë shqiptarëve, ku pas luftës një pjesë e tyre u gjetën nëpër varrezat masive në Serbi, ndërsa akoma nuk dihet për fatin e 2087 të tjerëve. Sipas një përllogaritje, gjatë periudhës kohore mars 1998 - qershor 1999, njësitë kriminale dhe artileria e rendë serbe kanë shkatërruar dhe djegur pjesërisht ose tërësisht rreth 1.100 vendbanime Shqiptar, kanë plaçkitur, djegur e shkatërruar mbi 200.000 shtëpi, banesa, lokale afariste, punëtori zejtare, fabrika, shkolla, biblioteka, monumente kulturore-historike, objekte kulturore, shkencore, fetare etj.[60]

Dardania.jpg
Historia e Kosovës
Dardania
Mesjeta
Per. Osmane
Shqipëria
Jugosllavia
Republika
UNMIK
Kosova


Shiko dhe këtë

Referenca

 1. ^ Europe | Kosovo rebels to disarm. BBC News (21. Qershor 1999). Vizituar në 8. Nëntor 2012.
 2. ^ Daniszewski, John. "Yugoslav Troops Said to Cross Into Albania", Los Angeles Times, 1999-04-14. Korrigjuar më 2012-02-20. 
 3. ^ "War In The Balkans: Serbs enter Albania and burn village", London: The Independent, 1999-04-14. Korrigjuar më 2012-02-20. 
 4. ^ "Yugoslav, NATO Generals Sign Peace Agreement for Kosovo / Alliance will end air campaign when Serbian troops pull out", Sfgate.com, 1999-06-10. Korrigjuar më 2012-02-20. 
 5. ^ "Nato's bombing blunders", BBC News, 1999-06-01. Korrigjuar më 2012-05-06. 
 6. ^ Serbs find KLA 'arms cache'. BBC (3 February 1998). Vizituar në 14 October 2012.
 7. ^ a b The Balkans/Allied Force: Statistics. planken.org. Vizituar në 28. Shkurt 2012.
 8. ^ Norske jagerfly på vingene i går. Tux1.aftenposten.no. Vizituar në 6. Maj 2012.
 9. ^ Turkish Air Force. Hvkk.tsk.tr. Arkivuar nga Origjinali në 13. Maj 2009. Vizituar në 24. Mars 2009.
 10. ^ Jeton Mikullovci (27. Qershor 2011): Gjimnazi "Hamëz Jashari" e maturantja Hovarda Jashari më të suksesshmit në Kosovë. Koha.net. Vizituar në 20. Shkurt 2012.
 11. ^ http://www.icty.org/x/cases/limaj/cis/en/cis_limaj_al_en.pdf
 12. ^ KLA/UCK2. Grtalbania.5u.com. Vizituar në 20. Shkurt 2012.
 13. ^ Europe | Pristina waits for war. BBC News (3. Shkurt 1999). Vizituar në 8. Nëntor 2012.
 14. ^ Haradinaj trial continues. B92. Vizituar në 20. Shkurt 2012.
 15. ^ Viewing Page 13067 of Issue 55325. London-gazette.co.uk (30. Nëntor 1998). Vizituar në 20. Shkurt 2012.
 16. ^ "US used wrong map for embassy attack", BBC News, 1999-05-11. 
 17. ^ http://armed-services.senate.gov/statemnt/1999/991103kn.pdf
 18. ^ "French pilots fly for Nato", BBC News, 1999-04-24. Korrigjuar më 2012-05-06. 
 19. ^ Reinhard Jellen: Der Kosovo, die UCK und Psychedelia à la Rudolf Scharping | Telepolis. Heise.de. Vizituar në 6. Maj 2012.
 20. ^ "Tony Blair: Kosovo crusader", BBC News, 1999-04-22. Korrigjuar më 2012-02-20. 
 21. ^ IHS Events, Webinars, Training and User Groups. Ihs.com (31. Janar 2012). Vizituar në 28. Shkurt 2012.
 22. ^ Viewing Page 14622 of Issue 56078. London-gazette.co.uk (2. Janar 2001). Vizituar në 20. Shkurt 2012.
 23. ^ Reader responds to criticism of military-minded Democrats. Online Athens (17. Shkurt 2004). Vizituar në 8. Nëntor 2012.
 24. ^ Operation Allied Force – Operation Allied Force in Kosovo. Militaryhistory.about.com. Vizituar në 20. Shkurt 2012.
 25. ^ Benjamin S. Lambeth: Task Force Hawk. Airforce-magazine.com. Vizituar në 20. Shkurt 2012.
 26. ^ John A. Tirpak (22. Tetor 2012): Kosovo Retrospective. Airforce-magazine.com. Vizituar në 8. Nëntor 2012.
 27. ^ "BBC News – Serbian Vlastimir Djordjevic jailed over Kosovo murders", Bbc.co.uk, 2011-02-24. Korrigjuar më 2012-05-06. 
 28. ^ a b c d Serbia charges police officers with 1999 Kosovo murders. SETimes.com (28. Prill 2006). Vizituar në 6. Maj 2012.
 29. ^ Yugoslav Army Threatens Redeployment In Kosovo - Sun Sentinel. Articles.sun-sentinel.com (12. Shtator 1999). Vizituar në 8. Nëntor 2012.
 30. ^ Danijela Isailović (13. Shkurt 2011): Press Online :: U školu išao sa nožem u rancu ((Serbian)). Pressonline.rs. Vizituar në 20. Shkurt 2012.
 31. ^ Командант одбране Кошара о најтежој бици копнене агресије на СРЈ. Srbel.net (25. Mars 2012). Vizituar në 22. Prill 2013.
 32. ^ John Pike: Kosovo Liberation Army [KLA / UCK]. Globalsecurity.org. Vizituar në 6. Maj 2012.
 33. ^ Forcat e Armatosura të Republikës së Kosovës facts. Freebase (1. Maj 2012). Vizituar në 6. Maj 2012.
 34. ^ 12 mal bewertet: Die Bundeswehr zieht in den Krieg. 60xdeutschland.de. Vizituar në 6. Maj 2012.
 35. ^ John Pike: Kosovo Order of Battle. Globalsecurity.org. Vizituar në 20. Shkurt 2012.
 36. ^ a b c d e f NATO Operation Allied Force. Defense.gov. Vizituar në 28. Shkurt 2012.
 37. ^ Kosovo Map The Guardian
 38. ^ "Europe | Fighting for a foreign land", BBC News, 1999-05-20. Korrigjuar më 2012-02-28. 
 39. ^ Author:  The Russia Journal (5. Korrik 1999): Russian volunteer's account of Kosovo. The Russia Journal. Vizituar në 28. Shkurt 2012.
 40. ^ Daalder & O'Hanlon 2000, p. 151
 41. ^ Unmanned Aerial Vehicles Increase In Numbers. Radardaily.com. Vizituar në 28. Shkurt 2012.
 42. ^ "Two die in Apache crash", BBC News, 1999-05-05. Korrigjuar më 2012-05-06. 
 43. ^ How to Take Down an F-117. Strategypage.com (21. Nëntor 2005). Vizituar në 6. Maj 2012.
 44. ^ "Atlanta News, Sports, Atlanta Weather, Business News | ajc.com", Nl.newsbank.com, 1999-05-06. Korrigjuar më 2012-02-20. 
 45. ^ Holloman commander recalls being shot down in Serbia. F-16.net. Vizituar në 6. Maj 2012.
 46. ^ "Europe | Nato loses two planes", BBC News, 1999-05-02. Korrigjuar më 2012-05-06. 
 47. ^ Serb army `unscathed by Nato', KLA `killed more Serbs than Nato did'. The Independent (21 June 1999). Vizituar në 13 March 2013.
 48. ^ NATO cluster bombs kill hundreds of Serb troops World Socialist Web Site
 49. ^ NATO's flawed victory Socialism Today
 50. ^ 'Thousands of Serb troops killed' BBC
 51. ^ Damage to Serb Military Less Than Expected The New York Times
 52. ^ Andrew Cockburn (3 April 2011): The limits of air power. The Chicago Tribune. Vizituar në 3 March 2013.
 53. ^ Bacevich & Cohen 2001, p. 22
 54. ^ The Crisis in Kosovo – Human Rights Watch 2000
 55. ^ NATO bombing: Wrong target warning never passed along. CNN (24 June 1999). Vizituar në 31 December 2012.
 56. ^ Serbia: 13,000 killed and missing from Kosovo war - rights group. Relief Web (6 October 2009). Vizituar në 31 December 2012.
 57. ^ Mann (2005), p. 357
 58. ^ Jonathan Steele (18 August 2000): Kosovo: 'Motivated to believe the worst'. The Guardian. Vizituar në 13 March 2013.
 59. ^ Tim Judah: The Serbs: History, Myth and the Destruction of Yugoslavia. Yale University Press, ISBN 978-0-300-15826-7
 60. ^ Barbarët e fundshekullit XX! - Sheradin BERISHA , 28.04.2007