Lunca Mureşului (Alba)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Lunca Mureşului (Alba)
Komunë
Vendndodhja
Lunca Mureşului (Alba) (Rumania)
Lunca Mureşului (Alba)
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Stema Qarku Alba
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 31,38 [1] km2
Nr. fshatrave 2
Fshatrat Gura Arieşului dhe Lunca Mureşului
Koordinatat 46° 26′ 0″ Veri

23° 54′ 0″ Lindje

Demografia
Popullsia 2.510 [2] banorë

Lunca Mureşului (Alba) është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 2.510 banorësh dhe sipërfaqe 31,38 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 2 fshatrave: Gura Arieşului dhe Lunca Mureşului.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)