Mësonjtorja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Mësonjtorja.jpg

Mësonjtorja është një film shqiptarë i prodhuar në Shqipëri në vitin 1979.

Regjia: Muharrem Fejzo, Skenari: Natasha Lako, Producent: Shqipëria e re, Muzika: Limoz Disdari.


Përmbajtja e filmit[redakto | redakto tekstin burimor]

Dafina nje grua e re e shkolluar kthehet në qytet për të hapur shkollën e parë për vajzat. Ajo ndeshet me pengesat dhe intrigat e thurura nga kreu i Sanxhakut i cili kërkon rrugë të ndryshme për ta nxjerrë Dafinën nga qyteti. Për të ndaluar përpjekjet e saj për ngritjen e shkollës kleri përpiqet të helmojë dhe çkishërojë Dafinën. Shkollën e djegin. Xhaxhai i saj Stefan Bardhi luftëtari Kajo dhe çifti që e strehon Dafinën e ndihmojnë atë.


AKTORET[redakto | redakto tekstin burimor]

Roza Anagnosti ... Dafina

Guljelm Radoja ... Stefan Bardhi

Robert Ndrenika ... Kocka

Ardian Cerga ... Kajo

Petrika Riza

Valentina Caci

Thimi Filipi ... xha Vani

Teodor Rupi

Marko Bitraku ... Komandanti i xhandarëve

Renato Rapi

Dhimitër Trajçe

Selma Sotillari... Afërdita

Ema Shteto

Fabiola Karapici