Maicon Douglas Sisenando

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Maicon
Maicon Douglas Sisenando - Inter Mailand (1).jpg
Maicon me Internazionale në 2009
Të dhënat personale
Emri i plotë Maicon Douglas Sisenando
Data e lindjes 26 Korrik 1981 (33 vjeçar)
Vendi i lindjes Novo Hamburgo, Brazil [1]
Gjatësia 1.86[2]
Pozita ne fushë Mbrojtës i djathtë
Informacionet për klubin
Klubi aktual Roma
Numri 13
Kariera në rini
Grêmio
Criciúma
Cruzeiro
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2001–2004 Cruzeiro 56 (1)
2004–2006 AS Monaco 58 (5)
2006–2012 Internazionale 177 (16)
2012–2013 Manchester City 9 (0)
2013– Roma 25 (2)
Ekipi kombëtar
2001 Brazil U–20 4 (0)
2003– Brazil 70 (7)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 12 Prill 2014.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 17 Nëntor 2013

'Maicon Douglas Sisenando, i njohur më mirë si Maicon (Portugalisht [ˈmaikõⁿ];lindur më 26 Korrik 1981) është një futbollistë brazilian i cili luan me skuadrën italiane RomaSerie A dhe me kombëtaren braziliane si mbrojtës i djathtë. Ai është lojtari i kombëtares braziliane që nga viti 2003.

Maicon filloi karrierën e tij si profesionist në Brazil me Cruzeiro, pasi kishte luajtur me të rinjtë e Criciúma. Ai luajti 56 ndeshje me Cruzeiron gjatë viteve 2001 dhe 2004 duke fituar 1 ligë braziliane dhe disa trofe të tjerë përpara se të lëvizte në Europë ku firmosi me klubin e Ligue 1, AS Monaco. Pas 2 viteve në Francë ai firmosi me skuadrën italiane Internazionale në 2006 duke u bërë një lojtar i pazëvëndësueshëm. Ai fitoi UEFA Champions Leaguen në 2010, 4 tituj të Serie A, Kupën e Botës për Klube dhe disa trofe vendor të tjerë. Në Gusht 2012, ai firmosi me klubin anglez Manchester City që në atë kohë drejtohej nga Roberto Mancini, një ish trajner i Interit.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Maicon (Portugalisht). FIFA. Vizituar në 16 Prill 2014.
  2. ^ Player Profile: Maicon. FIFA. Retrieved 31 Korrik 2012. 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]