Faqja kryesore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Main Page)
Shko te: navigacion, kërko
51.921 artikuj në shqip
Version i përshtatur për celular

P world icon brown.png Gjeografia      P history icon brown.png Historia      P society icon brown.png Shoqëria      P culture icon brown.png Arti & Kultura      P religion icon brown.png Feja      P sport icon brown.png Sporti      P science icon brown.png Shkenca & Teknika     P train grey.png Teknologjia

Portali tematik · Indeksi alfabetik · Artikuj sipas kategorive · Artikuj të mirë · Artikuj të përkryer

Artikulli i javës
Artikulli i javës
Jeronim De Rada


Jeronim de Rada i njohur si mësues , poet , publicist e studiues i famshëm arbëresh dhe njëri prej figurave më të shquara të letërsisë së Rilindjes Kombëtare . Lindi në Maki të Kalabrisë. Gjallërisht mori pjesë në jetën politike dhe kulturore të kohës . Viti 2014 është caktuar "Viti i De Radës" me bashkëfinancim të Ministrisë së Kulturës së Shqipërisë dhe Ministrisë së Kulturës dhe Sporteve të Kosovës dhe realizimit të veprës nga studiues dhe autorët arbëreshë si dhe interesim të jashtëzakonshëm pati nga pjesa shqiptare e Malit të Zi dhe Maqedonisë në botimin dhe zhvillimin e aktiviteteve në nder të De Radës në këto troje . Vlerë pati dhe Konkursi Kombëtar për të rinj deri në moshën 18 vjeç me temën "Unë, Milosao". Anëtarët e Komitetit mbikëqyrës ishin Francesco Altimari, Matteo Mandala, Dhurata Shehri, Brikena Çabej dhe Shaban Sinani . De Rada botoi dy revista: "Arbëreshi i Italisë" (1848) dhe "Fjamuri i arbërit", me të cilat është themelues i gazetarisë shqiptare. Krijimtaria e De Radës është shumë e gjerë. Ka botuar shumë vepra të fushave të ndryshme të letërsisë. Më të njohura janë: "Këngët e Milosaos", "Këngët e Serafina Topisë", “Skënderbeu i pafan” Duke nisur nga v. 1861, në jetën e De Radës nisi një fazë e re, kur ai shfaqet si një nga figurat më në zë të Rilindjes sonë Kombëtare. Pas traktatit Parimet e estetikës (Principii di estetica, 1861) botoi veprat lashtësia e kombit shqiptar ("Antichità della nazione albanase", 1864) dhe Rapsodi të një poeme arbëreshe ("Rapsodie d'un poema albanese", 1866), që luajtën një rol të rëndësishëm për propagandimin e çështjes kombëtare shqiptare. Hyri në korrespondencë me patriotët shqiptarë dhe me personalitetet kulturore evropiane, dashamirë të Shqipërisë, ndoqi me interes të gjallë ngjarjet në Shqipëri. Më 1878 përkrahu Lidhjen Shqiptare të Prizrenit dhe ngriti zërin kundër gjymtimit tokësor të Shqipërisë. Një ndihmesë të çmuar çështjes kombëtare i dha me revistën "Flamuri Arbrit", që botoi në vitet 1883-1885. Në "Testamentin politik" (1902) shprehu optimizmin në të ardhmen e Shqipërisë atdheut të të parëve. Zhvilloi një veprimtari të frytshme edhe në fushën e studimeve gjuhësore ; u kushtoi vemendje çështjeve të prejardhjes së shqiptarëve dhe të gjuhës shqipe, duke mbrojtur lashtësinë e tyre. De Rada është nga të parët studiues vendës të strukturës gramatikore të shqipes. Në të dy veprat gramatikore që hartoi (1870, 1894) vuri në dukje aspekte të patheksuara më parë nga dijetarë shqiptarë dhe albanologë dhe dukuri gjuhësore të pastudiuara ose të panjohura. Në veprat e tij gjuhësore jepen të dhëna me interes për të folmet arbëreshe. Bëri përpjekje të vijueshme për një alfabet të përbashkët të shqipes që të jepte një sistem sa më të plotë dhe të përshtatshëm për shqipen me karaktere latine, të plotësuara me shenja blertdiakritike. Në veprimtarinë gjuhësore të De Rada duhet përmendur edhe organizimi i dy kongreseve gjuhësore të shqipes, i pari (1895) në Koriliano Kalabro, i dyti (1897) në Lungro (Kongreset gjuhësore arbëreshe)

A e dini se ...
A e dini se ...
Elhaida Dani

...këngëtarja Elhaida Dani risolli këngën energjike të Jessie J "Mama Knows Best" tek "The Voice Of Italy" 2013 dhe e finalizoi konkurrimin me një interpretim akoma më perfekt të këngës "Adagio" e fioi me mbi 71% të votave ?

.. kënga e rapsodit që nuk shikon në filmin Skënderbeu interpretohet nga basi i njohur në mbarë Europën e viteve të pas luftës së dytë botërore Luk Kaçaj nga Bajza e Malsisë së Madhe ?

...artistët me famë botërore Ermonela Jaho, Gëzim Myshketa dhe Bichard Barker i janë përgjigjur ftesës për një koncert bamirësie në Tiranë në datën 14 dhjetor në skenën e TKOB-së me moton “Nuk ka rëndësi sa ndihmojmë, por sa dashuri dhurojmë teksa ndihmojmë” ?

... balerini shqiptar Kledi Kadiu ka marrë titullin "Personaliteti Europian i vitit" për baletin në edicionin e 44-t të ditës europiane në selinë e Bashkisë së Romës ?

... Kuçova sipas arkeologëve mendohet se ka qenë vendbanimi i hershëm Ilir i fisit Desaretët dhe nga gërmimet e bëra në periferi të qytetit në Perondia ku ndodhet sot Kisha e vjetër e Shën Nikolla del se kjo trevë ka qenë një vendbanim i lashtë me një kulturë të zhvilluar ?

... në vitin 1969 piktori Lin Delija themeloi Akademinë e Artit "Gjergj Fishta" dhe në vitin 1983 krijon Akademinë e Artit "Carlo Cesi" në vilën Mentuccia në Antrodoko të Italisë ?

...violinisti Daniel Vlashi ka interpretuar këto ditë si solist me orkestrën sinfonike të Galicisë në La Korunja dhe publiçistja Gemma Malvido e gazetës "La Opinion" i ka kushtuar një shkrim të veçantë këtij evenimenti së bashku me foton e artistëve Florian Vlashi atë e bir solistë të shfaqjes ?

... pedagoget e Universitetit të Arteve Nora Çashku dhe Merita Rexha ndërmarrin një iniciativë mediatike për të blerë një piano që do ju shërbejë për punën e edukimit artistik ?

... një nga emrat e spikatur të skenës së Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit baritoni Armando Likaj numëron 40 role në tetë vite karrierë, duke arritur një rekord në moshën 31-vjeçare ?

... Lutfi Pasha me origjinë nga Vlora qeverisi si kryeministër në Perandorinë Osmane në vitet 1539-1541 dhe gjatë qeverisjes së tij bëri paqe me Venedikun që ishte tepër e favorshme për osmanët sepse ajo sillte territore para dhe qetësi ?

... "Ligji i Arsimit" me nofkën "Ligji Mirash Ivanaj" ishte ligji më i rëndësishëm e më i plotë i periudhës së shtetit shqiptar në vitet '30 dhe qëllimi i tij ishte të krijonte dhe integronte sistemi e arsimit kombëtar në Shqipëri ?

... Rita Ora këngëtarja me origjinë shqiptare këndoi edhe për familjen e Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në koncertin e Krishtlindjeve që bëhet çdo vit në Washington për të mbledhur fonde për Sistemin Kombëtar të Shëndetit të Fëmijëve ?

Aktualiteti
Aktualiteti

Temat kryesore : Kriza në zonën e euros

Stacioni i trenit në Volgograd

Vdekje së fundmi
Kanë ndodhur më 19 Dhjetor
Kanë ndodhur më 19 Dhjetor
Fotografia e ditës
Fotografia e ditës
Para se të redaktoni...
Para se të redaktoni...
Wikipedia (Enciklopedia e lirë), synon krijimin e një enciklopedie të plotë, pa gabime, në të gjitha gjuhët, e korrigjueshme nga të gjithë dhe e lirë për përdorim. Uikipedia përdor teknikën Wiki si mjet bashkëpunimi midis autorëve.

Çdokush prej jush mund të kontribuojë vullnetarisht me dijen e tij për zgjerimin e mëtejshëm të kësaj enciklopedie të lirë. Hapat fillestare janë më se të thjeshta. Shikoni edhe këtu.
Vini Re! - Jeni të lutur të emëroni faqet që krijoni në trajtën e shquar dhe të përdorni germat Ë, Ç, ë, ç në fjalët e duhura.

Kush e shkruan Wikipedian?
Kush e shkruan Wikipedian?

Komuniteti i Wikipedias në gjuhën shqipe përbëhet nga 68.659 përdorues të regjistruar, 235 prej të cilëve kanë kontribuar me të paktën një redaktim gjatë muajit të fundit, ndërsa 12 prej tyre gëzojnë privilegjet e burokratit dhe administratorit. Përdoruesit përbëjnë një shoqatë ku të gjithë anëtarët e saj koordinojnë veprimet e tyre për përmirësimin e artikujve, duke u konsultuar herë pas here në kuvend, duke diskutuar me njëri-tjetrin, por edhe duke bashkëpunuar në projekte të ndryshme.

Ç'mund të bëj unë?
Ç'mund të bëj unë?

Dëshironi të merrni pjesë? Lexoni rregullat bazë dhe udhëzimet e tjera, respektoni rregullat e mirësjelljes; regjistrimi është i këshillueshëm por jo i detyrueshëm.

Keni nevojë për ndihmë? Përpiquni të shfletoni faqet e ndihmës ose bëni pyetjen tuaj në Kuvendin e Wikipedias. Shumë shpejt një përdorues aktiv do t'iu ndihmojë.

Dëshironi të provoni? Bëni prova tek livadhi ose lexoni se si redaktohet një faqe.

Dëshironi të bëni një donacion? Wikipedia është plotësisht e lirë, pa reklama, falë donacioneve të përdoruesve. Ndihmoni që Wikipedia të mbetet e lirë, bëni një donacion.

Projektet motra
Projektet motra
Meta-Wiki
Meta-Wiki
Koordinimi i të gjitha projekteve
Commons
Wiktionnaire
Wiki–Fjalori
Fjalori i lirë
Wikinews
Wiki–Lajme
Lajme të lira
Wikibooks
Wiki–Libra
Libra dhe tekste didaktike
Wikiquote
Wiki–Citate
Përmbledhje citatesh
Wikisource
Wiki–Burime
Dokumente dhe Libraria e lirë
Wikiversité
Wikispecies
Wiki–Speciet
Lista e llojeve të specieve
Wikidata
Wikidata
Baza e lirë e të dhënave
Wikipedia nuk garanton saktësinë e përmbajtjes!

Projekti organizohet nga Fondacioni Wikimedia, i cili nuk mban përgjegjësi për asnjë gabim në përmbajtjen e këtyre artikujve.

Çdo kontribues është përgjegjës për shkrimet e tij.