Marco Benassi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Marco Benassi
Marco Benassi.jpg
Të dhënat personale
Data e lindjes 8 Shtator 1994 (20 vjeçar)
Vendi i lindjes Modena, Italia
Pozita ne fushë Mesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktual Livorno [1]
Numri 24
Kariera në rini
2007–2011 Modena
2011–2012 Internazionale
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2012–2013 Internazionale 6 (0)
2013– Livorno (Huazim) 12 (2)
Ekipi kombëtar
2011–2012 Italia U–18 8 (1)
2012–2013 Italia U–19 13 (1)
2013– Italia U–21 1 (0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 19 Maj 2013.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 14 Gusht 2013

Marco Benassi (lindur më 8 Shtator 1994) është një futbollistë italian që luan aktualisht me klubin e Serie a, Livorno, i huazuar nga klubi i Interit.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Inter[redakto | redakto tekstin burimor]

Lindur në Modena, Benassi filloi karrierën e tij në Serie B tek Modena në vitin 2007. Në Janar të vitit 2011, ai u ble nga Interi dhe u vendos tek skuadra e të rinjëve. Pas një gjysëm sezoni me Inter U–17, Benassi u ble nga Interi në një marrëveshje bashkëpronësie për 180.000 [2]. Benassi ishte pjesë e skuadrave Inter U–18 dhe Inter U–19 në sezonin 2011–12, ai arriti të fitonte kampionatin primavera dhe NextGen Series (Kupa Europiane e të rinjëve). Më skuadrën U–18, ai luajti në ndeshjet e play–off në kampionat dhe arriti të fitonte kampionatin Berretti.

Skuadra e parë[redakto | redakto tekstin burimor]

Benassi në aksion.

Benassi u bashkua me skuadrën e parë nga ish trajneri i tij tek Primavera Andrea Stramaccioni, ata fituan Trofeun TIM. Benassi gjithashtu ishte njëri nga 25 lojtarët që u zgjodhën për të luatjur në UEFA Europa League [3]. Në Tetor të vitit 2012, Benassi firmosi një kontratë të re 5 vjeçare [4].

Ai bëri debutimin e tij me skuadrën e parë më 22 Nëntor kundër Rubin Kazan në ndeshjen e fazës së grupeve të Europa League, ai luajti si startues me shumë lojtar të rinjë me Interin që humbi me rezultatin 3–0. Më 12 Janar të vitit 2013, ai bëri debutimin e tij në Serie A në fitoren 2–0 të InteritSan Siro kundër Pescarës, ai luajti si startues. Më 21 Shkurt, Benassi shënoi Golin e tij të parë me skuadrën e parë në fitoren 0–3 kundër CFR Cluj në ndeshjen e parë e raundit të 16 të UEFA Europa League.

Ai e mbylli sezonin e parë si profesionistë me Interin duke luajtur 13 ndeshje të të gjithë kompedicionet dhe duke shënuar 1 Gol.

Livorno (Huazim)[redakto | redakto tekstin burimor]

Më 9 Korrik të vitit 2013, Benassi u huazua zyrtarisht tek Livorno, ai zgjodhi numrin 24. Më 17 Gusht, ai bëri debutimin e tij me LivornonKupën e Italisë në humbjen 0–1 kundër Sienës.

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Ai ka luajtur për kombëtaret U–18, U–19 dhe U–21, ai luajti me Italinë U–18 në të 3 ndeshjet kualifikuese të UEFA Euro U21 2013[5].

Trofe[redakto | redakto tekstin burimor]

Flamuri Inter

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Marco Benassi. Goal.com. Vizituar në 26 tetor 2013.
  2. ^ FC Internazionale Milano SpA Report and Accounts on 30 June 2012 Stampa:It icon
  3. ^ "Europa League, group stage: Inter's squad list". www.inter.it (FC Internazionale Milano). 3 September 2012. Retrieved 24 November 2012. 
  4. ^ "Marco Benassi re-signs with Inter until 2017". www.inter.it (FC Internazionale Milano). 23 October 2012. Retrieved 24 November 2012. 
  5. ^ http://www.uefa.com/under19/season=2013/teams/player=250053173/index.html

Lidhje të jashtëme[redakto | redakto tekstin burimor]