Massimo Moratti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Massimo Moratti (lindur maj 16, 1945 (në Bosco Chiesa Nuova VR), Itali) është një manjat nafte italian (bashkë-pronar i kompanisë themeluar nga i ati i tij e Sara) dhe që nga viti 1995 si pronar dhe president i klubit të futbollit SpA, Inter Milano. Privat [redakto]

Moratti është i biri i Angelo Moratti, pronari i ish-Inter dhe president (1955-1968). Kohës së tij, ishte me famë botërore në ekip Inter që është ende konsiderohet si periudha më e suksesshme e shoqatës. Ai është i martuar që të Emilia Bossi dhe baba i pesë fëmijëve. Motra e tij Letizia Moratti është një sipërmarrës italian dhe kryetari i bashkisë së qytetit të Milanos. Karriera [redakto]

Sipas Massimo presidencës Morattis u Inter 1998 fituesit e Kupës UEFA dhe 2006, 2007, 2008 dhe 2009 mjeshtra italiane. Në Përveç kësaj, klubi fitoi 2005 dhe 2006, Kupën italiane dhe Italian Super Cup. Veçanërisht e dhimbshme për Moratti është mungesa e suksesit Evropian, si babai i tij në vitin 1964 dhe 1965, respektivisht për të fituar Kupën Evropiane, dhe ai ka qenë në gjendje për të ndërtuar mbi këto suksese nuk. Më 26 Zbritjet korrik 2006 Inter Milan erdhi pas skandalit ngatërrime në Master i sezonit 2005/06 tha, sepse dy para-vendosur klubet Juventus dhe AC Milan u vënë pikë. Për tani, këta tituj në Itali është shumë e diskutueshme. Me 17 fitore të njëpasnjëshme që e internetit ka vendosur sezonin 2006/07, një rekord evropian. Ata fituan nga 25 Shtator 2006, me një fitore 4-1 ndaj Livornos, çdo lojë dhe kishte vetëm një herë në 28 Shkurt 2007 në humbjen e parë pikë me një barazim në Udinese Calcio pranojë.

Nëpërmjet shitjeve të botës së sotme yjet Andrea Pirlo dhe Clarence Seedorf në rivalët e qytetit AC Milan, dhe shitjen e Obafemi Martins i Newcastle United, Moratti është kritikuar shpesh nga Inter tifozët për shkak të politikave të transferimit të tij të rreme.

Që kur mori detyrën që ai ka investuar rreth 750 milion euro në klub. Nën udhëheqjen e tij, ka qenë një total prej nëntë trajnerë, e fundit ishte Roberto Mancini në fund të majit 2008, pasi fitoi tre Scudetti në një rresht, u shkarkua. Në korrik 1999 ai bleu sulmuesin Kristian Vieri e pastaj Rekordblösesumme 90 billion lire (ekuivalente me rreth 46.5 milion Euro) që ai bleu një numër shtesë prej superstar si Ronaldo, Adriano, Hernan Crespo, Zlatan Ibrahimović, Julio Cruz, Patrick Vieira dhe Juan Sebastián Verón

nga samir misini n vnvn