Masturbimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërkoMasturbim i referohet stimulimit seksual të organeve gjenitale të një personi, zakonisht deri në pikën e orgazmës. [1] stimulimi mund të kryhet me dorë, nga llojet e tjera të trupit të kontaktuar (e shkurtër e marrëdhënieve seksuale), nga përdorimi i objekteve apo mjeteve, apo nga disa kombinimin e këtyre metodave. [2] masturbim Vetë është një formë e zakonshme e autoeroticism. Masturbim me një partner (masturbim i quajtur reciprok), është gjithashtu e zakonshme. Burrat dhe gratë kanë teknikat dhe karakteristika të përbashkëta, por edhe kanë preferenca të veçanta në këto mënyra u pëlqen të masturbojnë, ose të masturbated. Studime kanë zbuluar se masturbim është e shpeshtë tek njerëzit e të dy gjinive dhe të të gjitha moshave, edhe pse ka ndryshim. përfitime të ndryshme mjekësore dhe psikologjike kanë qenë të dhënë për një qëndrim të shëndoshë për seks në përgjithësi dhe për masturbim në veçanti, dhe nuk ka lidhje shkakësore është i njohur midis masturbim dhe çdo formë të çrregullimit mendor apo fizik. Veprat e masturbim kanë qenë të njohur në gjithë botën e artit që nga parahistoria. Ndërsa ka pasur një periudhë (që përfshin mes të shekullit 18 dhe fillim 20) kur ai ishte subjekt i censure mjekësore dhe konservatorizmi social, është konsideruar si një pjesë normale e jetës së shëndoshë sot. Ka pasur marathons masturbim dhe sllogane të shërbimit shëndetësor të tilla si "një orgazmë në ditë mban mjekun larg". Ajo është përmendur shpesh në muzikën popullore, si dhe në televizion, në filma dhe në literaturë. masturbim kafshëve është vërejtur në shumë lloje, si në të egra dhe në robëri. [3] [4] [5FE

Femra[redakto | redakto tekstin burimor]

masturbim teknika Femra përfshijnë një grua stroking ose fërkim vulvë të saj, sidomos klitoris e saj, me indeksin e saj dhe / ose gishtat e mesme. Nganjëherë një ose më shumë gishta mund të futet në vaginë për të murit në mënyrë të përsëritur goditje e saj ballore, ku-g vend është e vendosur. [13] Masturbim aparate të tilla si, dildo vibrator apo Ben topa Wa mund të përdoret gjithashtu për të nxitur të vaginës dhe klitori . Shumë gra puth gjoksin e tyre apo të stimulojë një thithi me dorë të lirë, në qoftë se këto janë zona të hapur për stimulim seksual. Stimulimi anal është i gëzuar edhe nga disa. Vajosje është përdorur ndonjëherë gjatë masturbim, sidomos kur depërtimit është i përfshirë, por kjo nuk është universale dhe shumë gra të gjeni lubrifikim e tyre natyrore të mjaftueshme. pozicione të përbashkëta përfshijnë shtrirë në shpinë ose të përballet me poshtë, të ulur, squatting, gjunjëzim apo në këmbë. Në një banjë ose dush një femër mund të drejtpërdrejtë ujë në klitoris saj dhe vulvë. Shtrirë poshtë një fytyrë mund të përdorë duart, mund të pushtoj një jastëk, qoshe ose buzë e shtratit, këmbë një partner ose disa veshje scrunched-up dhe "pirg" në vulvë dhe klitoris kundër tij. Qëndruar një karrige, qoshe e një artikulli të mobilje ose edhe një makinë larëse mund të përdoret për të stimuluar klitoris përmes serbia dhe veshje. Disa masturbohem përdorur presionin e aplikuar vetëm në clitoris pa kontakt të drejtpërdrejtë, për shembull duke shtypur pëllëmbë apo topin e dorës kundër brendshme apo veshje të tjera. Në vitet 1920, Havelock Ellis raportoi se ana-e-shekullit-rrobaqepëse duke përdorur makinat pedal-operuar qepje të mund të arrijë orgazmë duke ulur pranë buzë e karrigeve të tyre. [14] Gratë mund të stimulojë seksualisht veten duke kaluar këmbët e tyre të ngushtë dhe clenching muskujt në këmbët e tyre, duke krijuar presion mbi organet gjenitale. Kjo potencialisht mund të bëhet në publik pa e vërejtur vëzhguesit. Mendimet, fantazitë, dhe kujtimet e rasteve të mëparshme të zgjimit dhe orgazmës mund të prodhojë ngacmim seksual. Disa femra mund të orgazmë spontanisht me forcë të do të vetmuar, edhe pse kjo nuk mund të kualifikohen në mënyrë rigoroze si masturbim si asnjë stimul fizik është i përfshirë. [15] [16] terapistët Sex ndonjëherë do të rekomandojë që pacientët femra të marrë kohë për të masturbojnë në orgazmë, veçanërisht nëse ata nuk e kanë bërë aq përpara. [17] [18]

Meshkujt[redakto | redakto tekstin burimor]

eknika Mashkull masturbim janë të ndikuar nga një numër faktorësh dhe preferencat personale. Teknika mund të ndryshojnë në mes të meshkujve synet dhe parrethprerë. Disa teknika të cilat mund të punojnë për një individ mund të jetë e vështirë apo të pakëndshme për një person tjetër. Më të zakonshme teknikë mashkull masturbim është thjesht për të mbajtur penisin me një grusht të lirshme dhe më pas për të lëvizur dorën deri poshtë në bosht. Ky lloj i stimulimit zakonisht është gjithçka që është e nevojshme për të arritur orgazmë dhe derdhja e farës. Shpejtësia e levizjes dorë do të ndryshojnë nga personi në person, edhe pse kjo nuk është e pazakontë për shpejtësi të rritet si derdhje nears dhe për atë për të ulur gjatë derdhje vetë. [19] Kur të parrethprerë, stimulimin e penisit në këtë mënyrë vjen nga "pompimin" e pastruar lafshën e penisit, në të cilën lafshë e penisit është mbajtur dhe shkau deri poshtë mbi kokë glans, e cila në varësi të gjatësisë prepucit, është tërësisht ose pjesërisht i mbuluar, zbuluar dhe më pas, në një lëvizje të shpejtë. Gjatë kësaj kohe, glans vetë mund të zgjerohet dhe të zgjasin si stimulim vazhdon, duke u bërë purplish në ngjyra, ndërsa lëvizje të shpejtë rrëshqitje e prepucit të gjatë glans redukton fërkime. Për meshkujt synet, në të cilin glans është më së shumti ose tërësisht zbuluar, kjo teknikë krijon më shumë kontakt të drejtpërdrejtë në mes të dorës dhe glans. Për të shmangur hidhërim nga ky fërkim si rezultat, disa meshkujve preferojnë të përdorin një lubrifikant personal gjatë masturbim. Një tjetër teknikë e përdorur nga meshkujt synet dhe uincircumcised është në vendin e vetëm gishtin tregues dhe gishtit rreth penisit rreth gjysmë të rrugës përgjatë penisit dhe vazhdimisht rrëshqitje të lëkurës bosht lart dhe poshtë. Një ndryshim në këtë është në vendin e gishtat dhe gishtin në sikur penis luajtur një flaut, dhe pastaj të anijes ata para dhe prapa. [19] Një tjetër teknikë e zakonshme është që të shtrihen fytyrën poshtë në një sipërfaqe të rehatshme si një dyshek ose jastek dhe fshij penis kundër tij. Kjo teknikë mund të përfshijnë përdorimin e një ngjasmim, ose vaginë artificiale. Në mungesë të pajisjeve të tilla, meshkujt shpesh fantasize se ata janë të angazhuar në marrëdhënie seksuale me një partner dhe mund të kërkojë për të përmirësuar fantazi nga shikimin e fotografive pornografike, ndërsa ata janë masturbating. Ka shumë variacione të tjera mbi teknikat e masturbim mashkull. Meshkujt mund të fshij apo masazh glans, rim e glans, dhe delta frenular. Disa njerëz vend të dy duart direkt në penis e tyre gjatë masturbim, ndërsa të tjerët e përdorin dorën e tyre të lirë për të ledhatoj testiseve të tyre, nipples, ose pjesë të tjera të trupit të tyre. Thithat janë të zonave erogjene, dhe nxitjen e fuqishme e tyre gjatë masturbim zakonisht shkakton penis për t'u bërë të ngritur më shpejt se sa do ndryshe. Disa mund të mbajnë dorën e tyre të palëvizshme, ndërsa pompimit në atë me thrusts legenit në mënyrë që të stimulohet mocionet e marrëdhënieve seksuale. Të tjerët mund të përdorin gjithashtu vibrators dhe pajisje të tjera seksuale më së shpeshti lidhur me masturbim femra. Një meshkujt pak jashtëzakonisht fleksibël mund të arrijë dhe të stimulojë penisit të tyre me gjuhën e tyre apo buzët, dhe kështu të kryejë autofellatio. Gjëndrra e prostatës është një nga organet që kontribuon lëngu të spermës. Si e prostatës është prekje të ndjeshme, disa drejtpërdrejt të stimulojë atë duke përdorur një gisht mirë lubrifikuar ose dildo futet përmes anusit në zorrën e trashë. Nxitja e prostatës nga jashtë, nëpërmjet presion mbi perineum, mund të jetë i pëlqyeshëm si. Disa njerëz gjithashtu gëzojnë stimulim anal, me gishta ose ndryshe, pa asnjë stimulim të prostatës. Një kontroll disi i diskutueshëm derdhje teknikë është për të vënë presion mbi perineum, rreth gjysmë të rrugës në mes të scrotum dhe anusit, vetëm para ejaculating. Kjo mund, sidoqoftë, përcjellëse spermë në fshikëz (të referuara si reaksionar derdhje).