Meteş

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Meteş
Komunë
Vendndodhja
Meteş (Rumania)
Meteş
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Stema Qarku Alba
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 142,24 [1] km2
Nr. fshatrave 12
Fshatrat Ampoiţa, Isca, Lunca Ampoiţei, Lunca Meteşului, Meteş, Pădurea, Poiana Ampoiului, Poiana Ursului, Presaca Ampoiului, Remetea, Tăuţi, Văleni
Koordinatat 46° 6′ 0″ Veri

23° 25′ 0″ Lindje

Demografia
Popullsia 2.934 [2] banorë

Meteş është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 2.934 banorësh dhe sipërfaqe 142,24 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 12 fshatrave: Ampoiţa, Isca, Lunca Ampoiţei, Lunca Meteşului, Meteş, Pădurea, Poiana Ampoiului, Poiana Ursului, Presaca Ampoiului, Remetea, Tăuţi, Văleni.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)