Milano

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Milano
Milano
Qytet
Njohur si Kryeqyteti moral i Italisë
noform
Pamje nga Milano
Stema_figura
Stema e Milanos
Flag of Milan.svg
Flamuri i Milanos
Vendndodhja
Milano (Itali)
Milano
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Lombardia
Provinca Milano
Kryetari i Bashkisë Giuliano Pisapia
Statistika dhe Transporti
Lartësia 120 m (m.n.d.)
Vendasit Milanez/Milaneze
Themelimi Nga Keltët si Mediolanum396 p.e.s.
Sipërfaqja 183,77 km2
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 20100, 20121-20162
Prefiksi 02
Shenjti mbrojtës Ambrose
Dita e shenjtit 7 dhjetor
Koordinatat 45° 27′ 51″ Veri

9° 11′ 25″ Lindje

Demografia
Popullsia 1.324.110 banorë
Dendësia 7.205,3 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.comune.milano.it


Milano (italisht Milano, dialekti milanez Milan [milàn]) është qyteti i dytë më i madh i Italisë, kryeqyteti i Provincës së Milanos dhe rajonitLombardisëItalinë Veriore.

Milano ka rreth 1,3 milion banorë, në provincën janë rreth 3,1 milion banorë dhe regjionin metropol (nga italianët emërohet "Grande Milano") jetojnë rreth 7 milion banorë. (Sipas vlerësimit të popullsisë të vitit 2006)

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]