Montgomery

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Montgomeri
Montgomery
Qytet
noform
Flamuri_figura
Vendndodhja
Montgomeri (SHBA)
Montgomeri
Vendodhja e Montgomerit në SHBA

Montgomeri (Alabama)
Montgomeri
Vendodhja e Montgomerit në Alabama
Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alabama
Qarku Montgomery
Kryetari i Bashkisë Todd Strange
Statistika dhe Transporti
Lartësia 73 m (m.n.d.)
Sipërfaqja 404,53 km2
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Prefiksi 334
Koordinatat 32° 21′ 42″ Veri

86° 16′ 45″ Perëndim

Demografia
Popullsia (2010) 205.764 banorë
Faqja Zyrtare www.montgomeryal.gov

Montgomery (shqiptohet mëntg'amëri) është kryeqyteti i Shtetit FederalAlabamës në SHBA. Ai është, qyteti i dytë më i populluar, dhe zona metropolitane e katërt më e populluar në këtë shtet, dhe është qendra e Rrethit Montgomery. Popullsia e qytetit në vitin 2006 ishte 201.998 banorë. Montgomeri është qyteti kryesor i Zonës Statistikore Metropolitane Montgomeri, e cila kishte një popullsi prej 365.924 banorë në vitin 2008.

Qyteti u inkorporua në vitin 1819, si një bashkim i dy qyteteve që shtriheshin përgjatë lumit Alabama. Ai u bë e kryeqytet i shtetit në 1846. Në shkurt 1861, Montgomeri u zgjodh si kryeqyteti i parë i Konfederatës së Shteteve të Amerikës, deri kur selia e qeverisë u çvendos në Richmond, Virginia në maj të atij viti. Gjatë mesit të shekullit të 20-të, Montgomeri ishte qendra kryesore e Lëvizjes për të Drejtat Civile të Afro-amerikanëve.

Sot, përveç shumë selive të Agjencive qeveritare të Alabamës, Montgomeri ka edhe një prani të madhe ushtarake për shkak Bazës Ajrore Ushtarake Maksuell. Në Montgomery ndodhen universitetet publike si Universiteti Shtetëror i Alabamës, Universiteti i Trojës (filiali i Montgomerit), dhe Universiteti i Auburn-it (filiali i Montgomerit), kolegjet private si Universiteti Faulkner, Kolegji Huntingdon, dhe Shkolla Juridike Thomas Jones Goode. Në Montgomeri ndodhet gjithashtu Hyundai Motor Manufacturing Alabama, uzina e prodhimit të automobilave Hyundai.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]