Myrtle Beach

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Mërtëll Biç
Myrtle Beach
Qytet
noform
Myrtle Beach, në breg të oqeanit
Vendndodhja
Mërtëll Biç (SHBA)
Mërtëll Biç
Vendodhja e Myrtle Beach në SHBA
Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Karolina e Jugut
Kryetari i Bashkisë John Rhodes
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 43,5 km2
Prefiksi 843
Koordinatat 33° 43′ 0″ Veri

-78° -53′ 0″ Lindje

Demografia
Popullsia 27.109 banorë
Dendësia 523,7 banorë/km2
Vendodhja e Myrtle Beach në Karolinën e Jugut


Myrtle Beach (shiptohet "Mërtëll Biç") është një qytet bregdetar turistik në Rrethin Horry, Karolina e Jugut, Shtetet e Bashkuara. Myrtle Beach është zhvilluar me shpejtësi si një destinacion turistik i madh në juglindje të Shteteve të Bashkuara në fund të shekullit të 20 dhe vitet 2000. Popullsia e qytetit në vitin 2009 ishte 31.968 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2000, zona e Myrtle Beach-it ishte zona e 13-të me rritje më të shpejtë në Shtetet e Bashkuara.