Mysafiri (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Filmi Mysafiri.jpg
Mysafiri (film)
Arkivi i filmit
Filmi Mysafiri1.jpg
Titulli shqip Mysafiri (film)
Origjinali Mysafiri (film)
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Prodhuesi i filmit:
Aktorë kryesorë

Filmi "Mysafiri" prodhim i vitit 1979.

Regjisor: Hysen Hakani, Skenari: Mark Dodani, Hasan Prela, Producent: Shqipëria e re, Muzika: Shaqir Kodra.


Interpretojnë:

etj.


Përmbajtja e filmit[redakto | redakto tekstin burimor]

“Mysafiri” është një agjent i sigurimit të shtetit i cili infiltrohet në agjenturat e zbulimit të huaj që operojnë në Shqipëri, pas kapies se misionarit te degruar nga agjenturat e huaja ne Shqipëri. Duke pasur në dorë disa të dhëna kompromentuese të marra nga Agathia, sekretaria e inxhinjerit te minierave Fotionit, agjentët e huaj kërcënojnë ing. Fotion Papa, e shantazhojne per ta bere pjse te agjentures se tyre, dhe përpiqen ta detyrojnë të zbulojë informacione në lidhje me minerale të rralla në Shqipëri.


Ne role

Esma Agolli...Agathia

Xhelal Tafaj...Fotion Papa

Thimi Filipi...Akrepi

Stavri Shkurti...Astriti, mysafiri

Ndrek Luca...Gazmendi, shef sigurimi

Lazër Vlashi...Dago, agjent i sigurimit te huaj per ceshtijet shqiptare

Spiro Urumi...shef i sigurimit te huaj

Pandi Siku...Zyberi, shoferi i taksise

Liri Lushi...Arta, gruaja e Fationit

Petraq Xhillari...Nihati, zoti Nata

Zhani Ziçishti...Sadik Bezhora(Thanas Pecoldi)

Frederik Fistani...Arbeni

Dhurata Sefa...Liljana

Lec Vuksani...zoti Bilo

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Prodhimi i Kinostudios Shqipëria e Re, i vitit 1979. Filmi eshte xhiruar periudhen vere-vjeshte 1979 ne Durres dhe minieren e Kerrabes. Filmi eshte 1 ore e 16 minuta dhe eshte bardhe e zi.