Naustdal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Naustdal (kthjellim).
Naustdal
—  komunë  
stema_figura
Pamje nga Naustdal
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Naustdal
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Håkon Myrvang (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:61°33′00″ Veri 5°51′00″ Lindje 61.55° Veri 5.85° Lindje61°33′00″ Veri 5°51′00″ Lindje 61.55° Veri 5.85° Lindje
Sipërfaqja 369 km2
Popullsia 2.699 banorë 2006
Dendësia 7,31 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Naustdøling ose Naustdøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0238
Vendndodhja
Naustdal (Norvegjia)
Naustdal
Naustdal – harta_foto
www.naustdal.kommune.no

Naustdal është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 369 km² dhe popullsi 2699 banorë[1].

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Naustdal – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]