Ngushtica e Otrantos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ngushtesa e Otrantosë me Golfin e Tarantos

Ngushtesa e Otrantos ose Ngushtica e Otrantos (historikisht: Ngushtica e Hidruntumit[1], italisht:Canale d'Otranto) bashkon Detin adriatik dhe Detin jon dhe vëndi më i ngusht i tij është midis Gadishulli i KaraburunitShqipëri dhe Otrantonë në Itali me 71 km gjërësi.


Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Raport nga universiteti gjerman Fridrish-Aleksander në Nyrëmberg për udhëtimet e Shen Palit, shiko faqen 55