Nicosia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Nikosia
Λευκωσία (Greqisht) Lefkoşa (Turqisht)
Qytet
noform
Vendndodhja
Nikosia (Qipro)
Nikosia
Administrimi
Shteti Flamuri Qipro
Qarku Qarku i Nikosias
Kryetari i Bashkisë Constantinos Yiorkadjis
Lartësia 220 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+2
Demografia
Popullsia 398,293 banorë
Faqja Zyrtare www.nicosia.org.cy

Nicosia (Λευκωσία, Lefkosia, Lefkoşa) është qyteti më i madh në Qipro dhe kryeqytet i Qipros. Numëron rreth 170 000 banorë.