Orikumi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Orikumi
Orikumi (Shqipëria)
Orikumi
Orikumi (Shqipëria)

Koordinatat:40°20′00″ Veri 19°28′00″ Lindje 40.333333° Veri 19.466667° Lindje

Të dhënat baze
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Vlorës
Rrethi Rrethi i Vlorës
Targat e automjeteve VL
Sipërfaqja 3.1 km²
Popullsia 11 039 banorë
Prefiksi telefonik +355 (0) 391
Aeroporti Nënë Tereza km nga Orikumi
Faqja zyrtare
Politika
Kryetari Kanan Braho
Partia udhëheqëse Partia Demokratike
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)

Orikumi është qytet në Gjirin të Vlorës në jugun të Shqipërisë.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekspedita e përbashkët zvicerano-shqiptare udhëhiqet nga drejtori shqiptar Vasil Bereti dhe drejtori zviceran Jean Paul Descoeudres, prof arkeologjia. Ekspedita zvicerane shprehet drejtori Llojdia, ka ne përbërje te saj një ekip me 11 studiues, dhe student te Universitet te Gjenevës si dhe rreth 10 punonjës shqiptar. Prej një muaji gërmimet filluan për gërmimin e murrit rrethues te qytetit antik. Ekspedita përbenë vitin e dyte te gërmimit ne Orikum. Gjate vitit te pare u kryen për njohje magnotomerike ne zonën e nekropolit te Orikumit, ne mënyre qe te ri dekomentoheshin varret e zbuluara deri me sot si dhe për te kuptuar shtrirjen e sipërfaqes se varrezës. Ekspedita ndërrmorri sondazhe ne pjesën jugore te kodrës se Orikut. U gërmuan gjithsejtë rreth 15 sondazhe me përmasa 5 m x 1 m te cilat na lejuan te testonin një hapësire rreth 113 m. Te gjate dhe rreth 30 me te gjere.

Për këtë viti sondazhet u shtrinë rreth murrit rrethues te qytetit. Puna filloi ne pjesën veri-perëndimore ku murri ndiqet për disa metra. Sipas drejtuesve te ekspeditës kërkimi synonte për te gjetur shtresën e hershme te qytetit. Tabloja qe paraqitet është se nga zbulimi u ndesh murr i periudhës se hershme te Shek 3 si dhe murre te vonshme qe i përkasin periudhës se Justinianit. Gjate kërkimit u ndesh ne një material te pasur arkeologjik. U gjeten amfora te cilat kane një hershmëri gjë qe zbresin kohen e tyre ne shek V-VI para Krishtit dhe kane shërbyer për transport vaji ose vere. Fragment muri qe u zbulua i përket Shek. III p.e.s. Dhe afër tij një ndërtim te shekullit IV p.e.s., ndërtimi jashtëm vazhdon me 3 radhe por qe ka pësuar edhe dëmtim. Qeramika e pasur e cila u gjet edhe vitin e shkuar jep te dhëna me te sakta për kohen e qytetit. Amforat e gjetura pasurojnë hershmërinë e qytetit antik i cili ne periudha te hershme ka qenen porti kryesor me një port te brendshëm,ku behej dhe transporti i gurëve nga Karaburuni drejt Apolonisë por edhe ne Triport. Gonata Consagra pjesëtar i ekspeditës zvicerane mbron doktaturen ne arkeologji shprehet se synimi i këtyre sondazheve është jo vetëm njohja me e mire monumenteve te qytetit por edhe krijimi i një kronologjie sa me te sakte për sitin. Punimet e ekspeditës i vizitoi ditën e e mërkurë ambasadorja zvicerane ne Shqipëri. Me zbulimin e murrit, shprehet drejtori Llojdia, këtij siti do ti shtohen numri i vizitoreve, ku vetëm për tre muajt e fundit shkoi ne 1500 vizitore kryesisht te huaj.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]