Parma F.C.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Parma F.C)
Shko te: navigacion, kërko


Parma Football Club (ish Parma Associazione Calcio), zakonisht të referuara si vetëm Parma, është një klub profesionist futbolli italian me seli në Parma, Emilia-Romagna që është duke konkurruar në Serie A për sezonin 2010-11, që ka përfunduar në pozitën e tetë sezonin e kaluar . Themeluar si Verdi Football Club në korrik 1913, klubi ndryshoi emrin e saj në dhjetor të të njëjtit vit. Parma kanë luajtur në shtëpi ndeshjet e tyre në 27.906-vendesh Tardini Stadio Ennio, shpesh të referuara si thjesht Il Tardini, që nga viti 1923.

Edhe pse Parma kurrë nuk kanë fituar një titull në familje ligë dhe kurrë nuk konkuruan për trofe të mëdha deri në 1990, ata kanë fituar tre kupa italiane, një Supercoppa Italiana, si dhe dy kupa UEFA, një European Super Cup dhe Kupa e UEFA Cup Winners '. klubi fitoi të gjitha tetë nga këto trofe midis 1992 dhe 2002, një periudhë në të cilën është arritur edhe të mirë të ligës saj kurrë fund - si dyta në sezonin 1996-1997 - dhe kërcënuar dominimin e fuqive të ligës së krijuar: Juventus, Milan dhe Internazionale, palët vetëm italiane që të ketë pasur më shumë sukses në konkurrencë në Evropë se Parma.

Kohët e fundit, problemet financiare Parma-së, solli më në fund të vitit 2003 nga skandali i Parmalat që shkaktoi kompanisë amë të rrëzohet dhe rezultoi në veprojnë klub në administrimin e kontrolluar deri në janar 2007, që ka për të luftuar që të largoj dëbim, në vend se të konkurrojnë për tituj. [5] Pavarësisht rënies të kohëve të fundit në sukses, Parma është një anëtar i lidhur dhe një nga tetë klubeve italiane që janë një pjesë e Shoqata e Klubit Evropian, një koleksion prej klubeve më të zgjedhur të Evropës që përfaqësojnë klubet në një nivel kontinental, i formuar pas shperberjes se G-14.