Paul McCartney

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Paul McCartney
Paul McCartney on stage in Prague.jpg
Paul McCartney gjatë një koncerti në Pragë, Qershor 2004
Informacione
Emri James Paul McCartney
Lindja Stampa:Datëlindja dhe mosha
Flag of the United Kingdom.svg Liverpool, Angli
Zhanri Pop-rock
Rock & roll
Muzikë klasikë
Muzikë ambient
Profesion(e) Këngëtar
Muzikant
Label Hear Music
Parlophone Records
Capitol Records
Apple Records
CBS Records
EMI Music Group
Instrument(e) kitarë bas, piano, Organo, kitarë, bateri, Perkusione, Ukulele, Sitar
Vite aktiv 1957
Bashkëpunim(e) me The Beatles
Wings
The Fireman


Paul McCartney u lind më 18 qershor 1942. Është një këngëtar, kompozitor dhe multi-instrumentist anglez i cili fillimisht e fitoi famën e vet si bashkëthemeluesi i grupit "The Beatles".

Diskografia[redakto | redakto tekstin burimor]