Pilu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Pilu
Komunë
Vendndodhja
Pilu (Rumania)
Pilu
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Qarku Arad
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 71,77 [1] km2
Nr. fshatrave 2
Fshatrat Pilu dhe Vărşand
Demografia
Popullsia 2.177 [2] banorë

Pilu është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 2.177 banorësh dhe sipërfaqe 71,77 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 2 fshatrave: Pilu dhe Vărşand.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1283.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)