Plazhi i Madh i Ulqinit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Paragliding në Plazh të Madh

Plazhi i Madhë ëdhtë një plazh ranor që gjendet në afërsi të Ulqinit, është i gjatë rreth 12,5 km, kurse gjerësia mesatare shkon në 100 m. Ka qenë e njohur edhe si "Bostan" sipas bostanit i cili prodhohet në afërsi, gjatë lulëzimit të turizmit në Ulqin është njohur si "Kopakabana Jugosllave" (mal. Jugoslavenska Kopakabana) nga adhuruesit e tij. Peshkatarët e vjetër ulqinak e njohin si "Zalli i Madh". Shtrihet nga gjiri i Porto Milenës në drejtim veriperëndim‑juglindje deri tek delta e Bunës. Gjindet në largësi prej 4 km nga qendra e Ulqinit. Tërë plazhi është i mbuluar me rërë gri në të murrmë, rëra është shumë e hollë me fraksione prej 150-250 mikronë dhe është vërtetuar ekzistenca e 24 mineraleve të ndryshme në të. Po këtë përbërje e ka edhe fundi i cekëtinave dhe i hapësirës për larje. Plazhi i Madh është shumë i përshtatshëm së pari për larje në detë, për rrezitje dhe përdorimin e rërës për terapi (psamoterapia) dhe për zhvillimin e aktiviteteve tjera rekreativo-spotrive.

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]