Poşaga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Poşaga
Komunë
Vendndodhja
Poşaga (Rumania)
Poşaga
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Stema Qarku Alba
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 134,00 [1] km2
Nr. fshatrave 7
Fshatrat Corţeşti, Inceşti, Lunca, Orăşti, Poşaga de Jos, Poşaga de Sus, Săgagea
Koordinatat 46° 26′ 0″ Veri

23° 26′ 0″ Lindje

Demografia
Popullsia 1.249 [2] banorë

Poşaga është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 1.249 banorësh dhe sipërfaqe 134,00 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 7 fshatrave: Corţeşti, Inceşti, Lunca, Orăşti, Poşaga de Jos, Poşaga de Sus, Săgagea.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)