Portal:Sport

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


redakto 
Portali Sport Intro

Portal.svg Mirë se erdhet në portalin e Sportit në Wikipedia! Top.gif


Kjo faqe duhet të shërbejë si ndihmë për kërkimin dhe krijimin e artikujve nga fusha e Sportit në Wikipedia.


redakto 
Artikulli i muajit

Historia e Real Madrid

      Real Madrid Club de Fútbol i Spanjës është klubi më i suksesshëm në botë futbollit për shekullin e 20-të, siç renditet nga organi drejtues i futbollit ndërkombëtar të FIFA-s, tamam përpara Manchester United. Formuar më 6 mars 1902, ai konkuron në kategorinë e parë spanjolle Primera Division, ose nga e cila ajo kurrë nuk ka qenë të larguara që nga formimi i Lidhjes Kombëtare të Spanjës në vitin 1928. Klubi u emërua fillimisht Madrid Club de Fútbol, ​​por ishin të lejuar të përdorin titullin e vërtetë, pasi mbreti Alfonso XIII i Spanjës i dha një klub bekimin zyrtar në qershor të vitit 1920.

Ekipi luajë në një uniformë të gjithë të bardhë, e cila është origjina e tyre pseudonimi Los Merengues (të bardhët). Stadiumin e tyre në shtëpi është Santiago Bernabéu në Chamartin, Madrid, e cila u themelua më 14 dhjetor 1947. Ajo ka një kapacitet prej 80.354 spektatorësh dhe katran e saj mat 106x72 metra.

Që nga mesi i shekullit të 20-të, Reali i Madridit ka qenë vazhdimisht renditet si një prej klubeve të futbollit më të lartë në Evropë. Ajo ka fituar të Kupës Evropiane herë më shumë (nëntë) se çdo klub tjetër, duke fituar e para pesë Kupat evropiane. Rivaliteti ndërmjet Real Madrid dhe FC Barcelona është legjendare, dhe tërheq sa më shumë nga politika spanjolle si ajo e bën nga çështjet e futbollit.

Në vitet e fundit, Real Madrid kanë bërë të famshëm për nënshkrimin disa nga futbollistët më të mirë në botë, duke i dhënë klubit një pseudonim të ri të Los Galacticos (galactics). Ky trend filloi menjëherë pas Euro 2000 me rekord botëror € 60m e blerjes mesfushorin portugez Luis Figo nga FC Barcelona, ​​i cili kishte ringjallur të famës me disa tregon ndikim në turne. Ai u bashkua vitin e ardhshëm deri atëherë dy herë FIFA World Player i Vitit Zinedine Zidane nga Juventus pala italiane, përsëri për një tarifë rekord botëror - në këtë kohë përafërsisht € 71 milion. Sezonin e ardhshëm, ata blerë Ronaldon, golashënuesi më i mirë në 2002 FIFA World Cup, për rreth € 39 milion nga Internazionale.

Në verën e vitit 2003, objektivi i tyre ishte David Beckham, kapiten anën Shqip kombëtar, i cili nënshkruhet nga Manchester United për rreth € 36m. Cinikët argumentoi se ky zhvillim të veçantë kishte sa më shumë të bëjë me financat, si futboll, me markë Beckham siguruar të ardhura në rritje nga Merchandising. Megjithatë, Beckham bëri një fillim të mirë me Madrid, pavarësisht spektakël tyre relative në sezonin 2003/2004 (duke fituar Super Kupën e Spanjës dhe e mbarimit të katërt në Liga). Ky ekran i varfër çoi në shkarkimin e trajnerit Carlos Queiroz, i cili kishte bërë edhe udhëtim në Madrid nga Manchester United në vitin 2003 pas largimit nga posti i tij si asistent menaxher në klub anglez. Presioni për të fituar trofe do të thotë që menaxherët të cilët dështojnë për të ofruar janë shkarkua, duke rezultuar në një qarkullim të lartë të menaxherëve. John Toshack ishte dy herë menaxher i klubit. Sezonet e fundit kanë parë edhe ardhjen dhe largimin e disa emërime të tjera menaxhuese, duke përfshirë: Vicente Del Bosque, José Antonio Camacho dhe Mariano Garcia Remon. Real Madrid kanë kthyer kohët e fundit për shërbimet e Brazillian Vanderlei Luxemburgo legjendës në një përpjekje për të rivendosur stabilitetin dhe disiplinën brenda dhomë dollap me kyç.

Objektivi kryesor Real në offseason 2004 ishte Patrick Vieira; klubi bëri një ofertë prej € 35.000.000 (23.100.000 £) për Shqip Premiership kampionëve të Arsenalit për shërbimet e tij. Arsenali hodhi poshtë propozimet e vërtetë, dhe në vend të Real bëri dy nënshkrime të papritur, Michael Owen i Liverpulit (12m €) dhe Jonathan Woodgate Newcastle-së (24m €), i cili nuk ka luajtur një ndeshje të vetme që u nënshkrua për shkak të lëndimit të gjurit.

Të tjera dy klubet kryesore nga Madridi janë Atlético de Madrid dhe (më pak të shkëlqyeshëm) Getafe. Një klub i tretë, Rayo Vallecano, u larguara së fundmi në Divizionin e Segunda B (niveli i tretë spanjolle), pasi kaloi më të madhe të historisë së saj në dy nivelet e para.

Adresa Club: Avenida de llapë Espina 1, 28036 - Madrid   Real Madrid nderon, Trofetë & Awards

Kupa Evropiane / Champions League: 9 (scoreline dhe finalistë) 1955-1956 4-3 vs Stade de Reims Champagne- 1956-1957 2-0 Fiorentina vs A.C. 1957-1958 3-2 vs Milan 1958-1959 2-0 vs Stade de Reims Champagne- 1959-1960 7-3 vs Eintracht Frankfurt 1965-1966 2-1 vs Partizani i Beogradit 1997-1998 vs Juventus 1-0 1999-1900 3-0 vs Valencia 2001 / 02-01 shkurt vs Bayer Leverkusen European Super Cup: 1 2002 Intercontinental Cup: 3 1960; 1998; 2002 Kupa UEFA: 2 1984-1985; 1985-1986 Titujt pari spanjisht Division - La Liga: 29 1931-1932; 1932-1933; 1953-1954; 1954-1955; 1956-1957; 1957-1958; 1960-1961; 1961-1962; 1962-1963; 1963-1964; 1964-1965; 1966-1967; 1967 / 68; 1968-1969; 1971-1972; 1974-1975; 1975-1976; 1977-1978; 1978-1979; 1979-1980; 1985-1986; 1986-1987; 1987-1988; 1988-1989; 1989-1990; 1994/95, 1996/97, 2000/01, 2002/03 Kupa spanjolle King - Copa del Rey: 17 1904-1905, 1905-1906, 1906-1907, 1907-1908, 1916-1917, 1933-1934, 1935-1936, 1945-1946, 1946-1947, 1961-1962, 1969-1970, 1973-1974; 1974 / 75; 1979-1980; 1981-1982; 1988-1989; 1992-1993 Spanish Super Cup: 7 1988; 1989; 1990; 1993; 1997; 2001; 2003 Kampionati Rajonal: 18 1903-1904, 1904-1905, 1905-1906, 1906-1907, 1907-1908, 1912-1913, 1915-1916, 1916-1917, 1917-1918, 1919-1920, 1921-1922, 1922-1923; 1923 / 24; 1925-1926; 1926-1927; 1928-1929; 1929-1930; 1930-1931 Spanish League Cup: 1 1984-1985 Tjetër trofe

Santiago Bernabéu trofeut: 15 1981; 1983; 1984; 1985; 1987; 1989; 1991; 1994; 1995; 1996; 1997; 1998; 1999; 2000; 20030 Latin Cup: 2 1955, 1957 Milan Centennial Kupa: 1 2000 Kupa Botërore Pak: 2 1952; 1956 Teresa Herrera trofeut: 8 1949; 1953; 1966; 1976; 1978; 1979; 1980; 1994 Ciudad de Barcelona i trofeve: 3 1983; 1985; 1988 Ramón de Carranza trofeut: 6 1958, 1959, 1960, 1966; 1970; 1982 Benito Villamarín trofeut: 1 1960 Ciudad de La Linea i trofeve: 5 1978, 1981, 1982, 1986, 2000 Ciutat de Palma trofeut: 4 1975; 1980; 1983; 1990 Euskadi Asegarce trofeut: 3 1994; 1995; 1996 Colombino trofeve: 3 1970; 1984; 1989 Ciudad de Vigo trofeut: 2 1951; 1982 Orange trofeut: 2 1990; 2003 Mohamed V trofeve: 1 1966 Ciudad de Caracas i trofeve: 1 1980 Iberia Kupa: 1 1994 Mancomunado trofeve: 5 1931-1932; 1932-1933; 1933-1934; 1934-1935; 1935-1936 Ano Santo Compostelano trofeve: 1 1970 --Ebii Jusufi (diskutimet) 17 maj 2013 10:58 (CEST)EbiiJusufi--Ebii Jusufi (diskutimet) 17 maj 2013 10:58 (CEST) dhe interi mbetet kampion

redakto 
Fotografia e muajit
Neymar gjatë aksionit të Golit të dytë nga Brazili në finalen e Kupës së Konfederatave.
redakto 
A e dini se

Simboli Olimpik modern me pesë rrathët me ngjyra të ndryshme ashtu sikurse edhe flamuri olimpik u propozua nga Pjer de Kubertin (Pierre de Coubertin) në vitin 1914. Pesë rrathët e ndërthurur përfaqësojnë pesë kontinentet e jetuar nga njerëzit në rruzullin tokësor ...

redakto 
Sport Temat

Federata Shqiptare e Futbollit

redakto 
Burime interneti
redakto 
Potala të ngjashme

FilmKosovaLiteraturëMedicinëMuzikëSportStripShqipëria

redakto 
Sport Lajme
redakto 
Biografi e zgjedhur
Foto Strakosha.JPG

Foto Strakosha lindi më 29 mars 1965. Ai ishte portier i kombëtares shqiptare të futbollit dhe ishte kapiten i saj. Ka luajtur 72 ndeshje me kombëtaren, 29 ndeshje miqësore, 24 ndeshje kualifikuese për kupën e botës, 28 për atë Evropian, të ndryshme 1. Ndeshjen e tij të parë me ekipin Kombëtar e lajti në moshën 25 vjeç e 62 ditë më 30 maj 1990, dhe të fundit në moshën 39 vjeç e 198 ditë, më 13 tetor 2004. Gjithsej me ekipin Kombëtar ka luajtur 14 vjet e 136 ditë.

redakto 
Artikuj të ri
redakto 
Citate

Portal:Sport/Citate

redakto 
Sport Lista

| Alpinizëm | Atletik | Basketboll | Boks | Çiklizëm | Futboll | Olympiad | Lojrat olimpike dimërore | Automobilizëm | Hendboll | Gara me kuaj | Not | Patinazh &"124: shetari - shigjetaria

| Peshëngritj | Pingpong | Qitje | Ski | Shah Taekwondo | Volejboll | Tenis

redakto 
Kategori

Portal:Sport/Kategori

redakto 
WikiProjekte

Portal:Sport/WikiProjekte

redakto 
Artikuj që duhet përmirësuar

Portal:Sport/Artikuj që duhet përmirësuar

redakto 
SubPortala

Portal:Sport/SubPortalaRaffael 058.jpg
Arti & Kultura: Animim · Film · Letërsi · Muzikë · Serial · Strip
Aeskulap.png
Biologjia: Mjekësi
Globo terraqueo 3.gif
Gjeografia: Gjeografi · Kosovë · ShBA · Shqipëri · Maqedoni · Greqi
Top.gif
Sporti: Sport
Vista-system.png
Teknologjia: Informatikë · Elektronikë  · Teknologji
Logo physics.svg
Shkenca: Fizikë, Matematikë

Fresko kujtesën e serverit