Portal:Teknologji

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

A e dini se me 1991 fabrika franceze e automobilave hodhi ne treg versionin e ri te makinave "clio" te cilat paten sukses te jashtzakonshem duke regjistruar shitje rekord ne europe e deri ne SHBA ,ato plotesonin shijet e ekonomisteve ne france,te cilet kerkonin gjithnje makina ekonomike dhe te manovrueshme ,si dhe me "kushte" versioni "clio" doli per here te pare ne treg me 1991.suksesi u gjend ne to sepse ato kishin versione me te mira se paraardhesit e tyre" renault 5". Me 1993, ato u paraqiten perseri me versione shtese si: abs,srs airbag,air,condition,hidraulic stering ,electric window,brake sensors,computer servicing,etc.this is the succes of french factory ,because the engineers not forget ,in new car the peoples search for economic car,manoeuvrable and beautiful a such car had and Zidanne the star of football. postet by DEADWORDS.