Progoni, Princi i Shqipërisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Progon ose Progoni i Krujës ishte kryetar shqiptar i Principatës së Arbërit në shekullin e 12 [1][2] . Ai e fitoi pasurinë e kalasë së Krujës dhe tokat përreth saj në mes të viteve 1190 dhe 1198, dhe kishte titullin e archon(të përmendur në Mbishkrimin e Gëziqit) [3].

Pasi kalaja e Krujës u bë pronë e tij, Progon shpalli veten princi në 1190 [1][2].

Ai ishte pasuar nga djali i tij Gjin i cili më vonë u pasua nga Dhimitër Progoni. Ai themeloi Dinastia e Progonit e cila do të posedojnë tokat deri në 1216, kur Grigor Kamona mori fronin [1][2].

Familja[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimi[redakto | redakto tekstin burimor]

[1]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Paraardhësi
Post i krijuar
Flag of the Principality of Arber.JPG
Princ i Krujës
Progoni
1190–1198
Flag of the Principality of Arber.JPG
Pasardhësi
Gjini


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë, por nuk u gjet etiketa <references/>